Türk tekstili patlıyor. Kendi ülkemdeki ev tekstili endüstrisi hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Çeşitli sebepler ve stratejik kararlar sayesinde, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne inanılmaz miktarda yüksek kaliteli tekstil ürünleri geliyor.

Sektörü harekete geçiren belirgin bir avantaj, Türkiye’nin kurulu bir uçtan uca entegre yapı kullanarak çok çeşitli ev tekstili ürünleri üretebilmesidir. Türk ev tekstili üreticileri tek bir şehirde değil. Ağırlıklı olarak İstanbul, Bursa, Denizli, Tekirdağ, İzmir, Gaziantep, Kayseri ve Uşak’ta bulunmaktadır.

Perdeler/ Tüller

· Havlu

· Masa örtüleri

· Çarşaf ve Yatak Örtüleri

· Battaniye & Yorgan

· Yastıklar & Minderler

· kilim

2016 yılında Türkiye, dünyanın en büyük üçüncü çarşaf tedarikçisi, dördüncü en büyük havlu üreticisi ve yatak örtüsü üretiminde dünyada beşinci sırada yer aldı. Türkiye Ekonomi Bakanlığı’na göre, Türkiye şu anda dünyanın en büyük dördüncü ev tekstili tedarikçisi ve Avrupa Birliği’nin en büyük ikinci tedarikçisi konumunda. Toplam üretiminin yaklaşık %60’ını ihraç etmektedir. 2017 yılında toplam ihracat 2,7 milyar doları aştı. 2,7 milyar dolar!!!

Bu çok sayıda perde, sırf, havlu, çarşaf, kilim, döşeme, duvar kağıdı ve daha fazlası.

Burada, Amerika Birleşik Devletleri’nde Avrupa Birliği kadar görmedik, ancak ABD Gümrük Bakanlığı Tekstil ve Konfeksiyon Ofisi’nden alınan son rakamlar, geçen yıl ithalatta önemli bir artış gösterdi. 2018 yılının Mayıs ayında sona eren yıl için, Türkiye’den yapılan makyaj malzemeleri – ev tekstili ile zemin kaplamaları ve çeşitli ürünleri içerir – 2017’ye göre %29,5 artışla 331 milyon dolar oldu.

Türk ev tekstili, Target, Kohl’s, BBB gibi büyük perakendecilerde ve Wayfair gibi çevrimiçi pazarlarda hatta Amazon’da ortaya çıkmaya başlıyor.

Özellikle kilim gibi şeffaf perdeler şu anda ABD’de dalga yaratıyor ve bu beni çok heyecanlandırıyor çünkü AFK’nın birkaç birinci sınıf üreticiye erişimi var. Bunlar, canlı renkler ve kalıcı dayanıklılık sağlayan en yüksek dereceli mürekkep ve son teknoloji ekipmanlar kullanılarak özel tasarımlara sahip Türkiye’de Üretilen ürünlerdir. Beş yıldızlı oteller, popüler California restoranları, lüks yatlar ve tasarım evleri gibi yerlere yerleştirmek için geliyorlar.

Son olarak Ev Modası Ürünleri Derneği’ne üye olduğumu herkesin bilmesini istedim. Bu organizasyonun misyonu, teknik ürün uyumluluğu, savunuculuk ve farkındalık çalışmaları yoluyla mükemmellik için standartlar belirleyerek küresel ev modası ürün endüstrisinin büyümesini ilerletmektir. Bunun AFK olarak Türk tekstili ve ev mobilyası konusunda sahip olduğumuz vizyonla mükemmel bir şekilde örtüştüğünü hissediyorum.

Made in Turkey artık “Türk Havluları”ndan çok daha fazlasını tanıtıyoruz. Çok heyecanlıyım!

Türkiye’nin ev tekstilinde sunduğu en iyilere erişmeye hazır mısınız? Destek ve çözümler için AFK Stratejiler A.Ş.’de bizimle iletişime geçerek Türkiye pazarında iş fırsatları oluşturun. Şimdi de kamuoyuna, Türk ürün yelpazesini incelemek ve Türk tekstilini daha detaylı tartışmak için New York’taki Türk Ticaret Merkezi’nde (10 E. 34. Cadde) randevu alarak buluşma fırsatı sunuyoruz.

AFK Strategies Inc., ortaklarımıza Çin, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortakları olarak hizmet vermeyi taahhüt eden butik bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme şirketidir. AFK danışmanlık hizmetleri, şirketlerin kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla iş zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) yerel düzeyde büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD şirketlerinin büyümesine de yardımcı oluyor. Hizmetler üç temel alanı kapsıyor: iş geliştirme, tedarik zinciri yönetimi ve marka geliştirme. Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile iletişime geçin.Leave a Reply