Afiyet olsun: Yaz Fancy Food Show 2017’de Gezinmek

Geçen ay, her yıl düzenlenen “Summer Fancy Food Show”a katılmanın enfes zevkini yaşadım. Specialty Food Association tarafından sunulan Summer Fancy Food Show, Kuzey Amerika’daki en büyük gıda endüstrisi etkinliğidir. Dünyanın her yerinden satıcılar en iyi ürünlerini, heyecan verici programlarını ve en yeni yeniliklerini sergilemek için bir araya geliyor. Bir organik gıda üreticisi olan müşterilerimden birini desteklemek için gösteriye katıldım, ancak kısa sürede içgörüler, sergiler ve tabii ki lezzetli örnekler için gösteriye aşık oldum.

Özel gıda endüstrisi 127 milyar dolarlık bir iş ve her gün büyüyor. Bu gösteri, gıda dünyasındaki çok sayıda trendi barındırmaktan sorumludur. Bu yılki etkinlik, Haziran ayının son haftalarında New York’ta gerçekleştirildi. Her zamankinden daha erken bir tarih olması nedeniyle, bu yılki gösteri radarın altında kaldı ve geçmiş yıllara göre daha küçük bir kalabalığın ilgisini çekti. Ancak bu, gösterinin daha az özel olduğu anlamına gelmez ve katılanlar “Fantezi Yemek Gösterisi”nin hala sunabileceği çok şey olduğu konusunda hemfikirdir.

Bu yıl sadece tarihte bir değişiklik olmadı, aynı zamanda gösterinin kendisinde de yeni bir bükülme oldu. Türkiye, gösteri için yeni bir ortak ülke olarak ortaya çıktı ve eşsiz mutfak lezzetlerini Kuzey Amerika’ya getirdi. Türkiye ve Summer Fancy Food Show arasındaki ortaklık, son 20 yıldır ABD pazarında yüksek kaliteli Türk gıda ürünlerini tanıtan Ege İhracatçı Birlikleri tarafından organize edildi.

Bu yıl 40’a yakın Türk firmasının temsil edildiği fuarda, kurutulmuş, dondurulmuş, konserve, salamura ve konserve şeklinde yağlar, meyveler ve sebzeler dahil olmak üzere çok çeşitli ürünler sergilendi; meyve suları; makarna; taneler; şekerlemeler; otlar; baharat; fındık ve daha fazlası.

Özel Gıda Derneği Başkanı Phil Kafarakis, Türkiye’yi ülke ortağı olarak görmekten duyduğu heyecanı paylaşarak, “Türk yemeklerinin Amerikan beslenmesindeki etkisi, ABD’de özel yemeklerin yaygınlaşmasının harika bir örneğidir” dedi.

Bu yılki diğer yeni ilgi çekici yerlerden biri, katılımcılara gıda dünyasının en sıcak trendlerine içeriden bir bakış sağlayan yeni başlatılan LevelUP programıydı.

LevelUp’ın 3 Önemli Çıkarımı

1. Çevrimiçi gıda ürünleri satın alma gibi bakkal alışverişinin dijitalleştirilmesi, tıpkı Netflix’in akış yapması gerektiği gibi özelleştirilmiş bir hizmet haline gelecektir.


2.Doğal, gitmenin yolu! Bitki bazlı içeriklerin kullanılması sadece inovasyon için değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik için de anahtardır. Soya sütünden elde edilen peynir mutlaka denenmeli!


3.Atık minimizasyonu esastır. Gıda atıkları ve diğer geri kazanımların kullanılması, şişelenmiş akçaağaç suyu gibi sürdürülebilirlik için bir başka önemli faktördür.

Gösteride öne çıkan diğer trendler iki kategoriye ayrılabilir: cezbedici lezzetler ve göz alıcı yudumlar!

Büyüleyici Tatlar

Çilek yeni vanilyadır. Doğal tat, pazarı ele geçiriyor ve muhtemelen gelecek şeylerin ana özelliği olacak.
Çilekle birlikte yükselen bir tat daha geliyor: zencefil. Zencefil aromasının yanı sıra, mide bulantısını ve taşıt tutmasını gidermek gibi birçok sağlık yararına sahiptir.
Her şey ölçülü, değil mi? Sadece bir nane dokunuşu, birçok yeni ürüne mükemmel bir ektir ve muhtemelen gelecekte daha büyük bir özellik görecektir.

Parıldayan Yudumlar

Kahve kraldır! Ve biz sadece sade sade kahvenizden bahsetmiyoruz. Her çeşit kahve, yakında özel gıda pazarında önemli bir oyuncu olacak ve dikkat edilmesi gereken bir oyuncu olacak.
Turşu suyu ferahlatıcıydı ve piyasada artan sirke içeceklerinin iyi bir önizlemesiydi. Aynı zamanda, ayık içmenin harika bir yolu ve sağlıklı kalmanın bir yolu olarak hızla trend oluyor.
Daha önce de belirtildiği gibi, akçaağaç suyu kesinlikle denenmesi ve dikkat edilmesi gereken bir şeydir, ancak oradaki tek ağaç suyu değildir. Huş ağacı suyu başka bir lezzetli baskıdır.

Genel olarak, bu yılki Summer Fancy Food fuarının ana temaları inovasyon, araştırma ve geliştirme, geri dönüşüm, organik gıdalar ve sürdürülebilirliği vurguladı. Dünyamızın kaynaklarını korumanın bu kadar kritik olduğu bir zamanda, bir işletme için sürdürülebilir bir uygulamayı sürdürmek, gelecekteki ürünler için strateji oluşturmak isteyen şirketler için çok önemlidir. Y kuşağı hareket halinde ve sadece hızlı kararlar almak değil, aynı zamanda sosyal ve çevresel sorumluluğu göz önünde bulunduranları da almayı umuyorlar.

AFK Strategies Inc., ortaklarımıza Çin, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortakları olarak hizmet vermeyi taahhüt eden butik bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme şirketidir. AFK danışmanlık hizmetleri, şirketlerin kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla iş zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) yerel düzeyde büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD şirketlerinin büyümesine de yardımcı oluyor. Hizmetler üç temel alanı kapsıyor: iş geliştirme, tedarik zinciri yönetimi ve marka geliştirme.

Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile iletişime geçin.Leave a Reply