Daha geçen ay Çin’i ziyaret ediyordum ve son iki yıldaki ziyaretlerimde, her seferinde binilen bisiklet miktarının arttığını fark ettim. Bisiklet sürücüleri, yoğun trafiği veya yaya kalabalığını geçerken rengarenk, parlak renkli bisikletleriyle Şanghay veya Nanjing sokaklarını aydınlatıyor. Her bisiklet markası, sarı, turuncu veya parlak yeşil gibi renklerde bisiklet üreterek, floresan tonları ve kalça hissi ile 80’leri hatırlatan, bisikletin eski altın günlerine dönen Çin imajını ateşliyor.

20-30 yaş arası bu nesil için bisiklet sürmek yine havalı görünüyor. Yolculuk başına 0,5 yuan (0,075 $) kadar düşük fiyatlarla toplu taşımaya ucuz bir alternatif olarak başladı, ancak artık daha fazla oyuncu ile agresif rekabet sayesinde binicilik ücretsiz hale geldi. Bisiklet paylaşımının Çin’de bu kadar popüler olmasının bir nedeni, bisiklet almanın hızlı ışık vermesidir. Millennials, bisiklete binmek için bir QR kodunu taramak için yalnızca a’ya basmalıdır. Millennials, bisiklete binmek için bir QR kodunu taramak için yalnızca a’ya basmalıdır. Anında memnuniyet üretimi için büyük bir satış noktası anlamına gelen ekstra adımlar yoktur.

Bisiklet paylaşımı, araba paylaşımından sonraki doğal adım gibi görünüyor. Didi’nin Uber’in Çin operasyonunu devralması 3 yıl sürdü ve şimdi Çin’deki bisiklet paylaşım pazarını tekelleştirme yarışında kimin galip geleceğini bekleyip göreceğiz.

Ancak, herhangi bir yeni trendde olduğu gibi, zaten bazı dezavantajlar ve endişeler var. Ancak, herhangi bir yeni trendde olduğu gibi, zaten bazı dezavantajlar ve endişeler var. Tipik olarak Çin’de, yüksek binaların ve otoyolların tamamı ışık hızında ancak daha az çevresel kaygıyla tamamlanır. Bisiklete binmek görünüşte çevre dostu bir seçim olsa da, Çin’de bisiklete binen insanlar, paylaşılan bisikletlere verilen zararı düşünmeden, onlara atılabilirmiş gibi davranıyorlar. Bisiklete binmek görünüşte çevre dostu bir seçim olsa da, Çin’de bisiklete binen insanlar, paylaşılan bisikletlere verilen zararı düşünmeden, onlara atılabilirmiş gibi davranıyorlar.

Bir başka sorun da, Pekin gibi şehirlerde yerel yönetimin, kullanıcıların bisikletlerini Changan Caddesi gibi belirli prestijli yerlere park etmelerini zaten yasaklamış olmasıdır. Daha fazla kural aynı zamanda daha fazla düzenleme anlamına gelir. Şangay, bisiklet paylaşım şirketlerinin üç yıllık kullanımdan sonra tüm bisikletleri emekli etmesini gerektiren bir kural getirmeye hazırlanıyor, çünkü bu tür bisikletleri sürmenin güvenliğiyle ilgili şikayetler artıyor.

Bununla birlikte, endişeler ne olursa olsun, Çin’deki bisiklet sürme patlamasının ölçeği çarpıcı. Bir yıldan kısa bir süre içinde, Mobike tek başına 18 Çin şehrinin sokaklarını bir milyondan fazla çarpıcı turuncu bisikletiyle doldurdu. Geçen Nisan ayından bu yana şirket, Şanghay, Pekin, Shenzhen ve Guangzhou şehirlerinin her birine 100.000’den fazla ticari marka turuncu ve gümüş bisiklet yerleştirdi. Taklitçi firmalar, her yerde ortak bisikletler kurarak, onları alışveriş merkezlerinin ve metro istasyonlarının dışına park ederek davayı takip ettiler. Eksik eyerler, kırılan kilitler veya kazınmış QR kodları nedeniyle işe yaramaz hale gelen diğerleri ne yazık ki çiçek tarhlarına ve çalılara atılıyor.

Bisiklet paylaşım trendindeki tüm pürüzler henüz çözülmemiş olsa da, popülaritenin yalnızca yokuş yukarı hareket ettiği açık. Çoğu 20’li ve 30’lu yaşlarda olan birçok sürücü, Çin sokaklarında süzülürken, çoğu tek elle, kulaklarına yapıştırılmış akıllı telefonlar kullanırken bulunabilir. Düzenlemelerin hala çözülmesi gerekmesine rağmen, Çin’in büyük şehirlerinin sokaklarını kaplayan yeni bisikletlerin yükselişinin burada kalacağı açık.

Çin’de ve ötesinde büyüyen iş ve ekonomik eğilimler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Öyleyse, Çin iş stratejileri ve çözümlerinde lider olan AFK Strategies Inc. ile iletişime geçin.

Öyleyse, Çin iş stratejileri ve çözümlerinde lider olan AFK Strategies Inc. ile iletişime geçin. AFK danışmanlık hizmetleri, şirketlerin kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla iş zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) yerel düzeyde büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD şirketlerinin büyümesine de yardımcı oluyor. Hizmetler üç temel alanı kapsıyor: iş geliştirme, tedarik zinciri yönetimi ve marka geliştirme.

Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile iletişime geçin.Leave a Reply