Evet doğru. Frankfurt ve Hannover’in tadını çıkarmak için yılın en iyi zamanı olmayabilir ama gerçekten katılmak istediğim iki fuar vardı ve gitmem gerekiyordu. Yaptığıma sevindim!

Heimtextil 2019 için önce Frankfurt’a gittim. Bu fuara daha önce birkaç kez gittim ama bu yıl fuar tamamen yenilendiği için ilgimi çekti. Ev ve kontrat tekstilleri için önde gelen bir ticaret fuarı, ancak sergi alanları ve koleksiyonlar açısından işler değiştiği için kimse ne kadar iyi bir katılım olacağından emin değildi. Neyse ki, yeni format ve fuarın artık farklı yerlerde birkaç gösteriye sahip olması, çok fazla insanı uzak tutmadı. Bununla birlikte, ziyaretçilerin çoğu Avrupa’nın diğer bölgelerindendi ve Kuzey Amerika’dan pek fazla yoktu.

Zamanımın çoğunu Pencere ve İç Dekorasyon bölümünde perde fabrikalarının temsil edildiği Salon 8’de geçirdim. Konuştuğum ziyaretçilerin ana geri bildirimi, yeni ürünlerin yolunda bekledikleri ve umdukları kadar çok olmadığıydı. Yine de salondaki dekoratif kumaşları ve halıları oldukça etkileyici buldum. Yeni kurulumdan keyif aldığım bir diğer şey de Salon 8’in artık The Deco Team’e ev sahipliği yapması, bu da uluslararası ticaretin, iç mimarların ve iç mimarların mevcut olduğu anlamına geliyor.

Daha sonra, halı ve zemin kaplamalarında dünyanın önde gelen vitrinlerinden biri olan Domotex 2019 için Hannover’e gittim. Heimtex’ten farklı olarak, katılım oldukça fazla sayıda Amerikalı vardı. Aslında fuar genel olarak Heimtex’ten biraz daha uluslararası görünüyordu. Normalde böyle bir fuarda göreceğinizden farklı alanlardan insanlar vardı – örneğin mimarlar ve iç mimarlar. Bu yılın teması “CREATE ‘N’ CONNECT” idi ve sektördeki eski dostları ve meslektaşları görmenin güzel olduğu bir tanışma ve selamlaşma türünden daha çok şov gibi görünüyordu. Domotex, “zemin herhangi bir iç mekan için sahne oluşturduğunu” ve bağlantılı zemin tasarımının tasarımcıların bazen gözden kaçırdığı önemli bir bileşen olabileceğini açıkça belirtti. Çevre odaklı tasarım projeleri, çeşitli kişiselleştirilmiş döşeme seçenekleri, doğayı taklit eden döşemeler ve geometrik şekiller, parlak efektler ve “kullanılmış görünüm” gibi her türlü efektten yararlanan kilimler aldım.

Genel olarak her iki fuarda da gördüklerimden çok memnun kaldım. Türk varlığı güçlüydü ve Türk tekstil ve kilim endüstrisinin sağlıklı olduğu ve genişlemeye ve gelişmeye devam ettiği açık. Sadece temel öğeler de değil. En yüksek kalitede çok çeşitli güzel şeffaf perdeler ve havlular vardı. Ve gelişen teknoloji ve teknikler sayesinde, makine yapımı Türk halıları, elle yapılanlar kadar iyi görünüyordu ve fiyat açısından çok rekabetçi kaldı. Ve bununla Türk olmayan halılardan daha ucuz ve kaliteli demek istiyorum! Her iki gösteri de, önümüzdeki bir veya iki yıl içinde ABD’de büyük olasılıkla göreceğimiz renkler ve desenler gibi en son trendleri keşfetmek için harika yerlerdi.

Türkiye’de satın almaya hazır mısınız? Destek ve çözümler için AFK Strategies Inc. ile iletişime geçerek Türkiye pazarında iş fırsatları oluşturun. Şimdi de kamuoyuna, ürün gamını incelemek ve Türk tekstilini daha detaylı tartışmak için New York’taki Türk Ticaret Merkezi’nde (10 E. 34. Cadde) randevu alarak buluşma fırsatı sunuyoruz.

AFK Strategies Inc., ortaklarımıza Çin, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortakları olarak hizmet vermeyi taahhüt eden butik bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme şirketidir. AFK danışmanlık hizmetleri, şirketlerin kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla iş zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) yerel düzeyde büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD şirketlerinin büyümesine de yardımcı oluyor. Hizmetler üç temel alanı kapsıyor: iş geliştirme, tedarik zinciri yönetimi ve marka geliştirme. Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile iletişime geçin.Leave a Reply