O kadar meşguldüm ki geçen yaz New York’ta Türk müşterilerimden bazılarıyla katıldığım iki muhteşem gösteriye dönüp bakma şansım bile olmadı. Buralar nihayet soğumaya başladığı için (kış geliyor!) Biraz ısınmak ve yazın sıcak günlerini ve Temmuz ayındaki inanılmaz sergileri hatırlamak istedim.

İlk katıldığımız fuar Texworld USA oldu. Bu şey gittikçe büyüyor! Dünyanın en büyük ticaret fuarı organizatörü Messe Frankfurt hepsini kurdu ve hayal kırıklığına uğratmadı. Texworld USA gibi fuarlar moda dünyasının merkez üssünde. Giyim kumaşı alıcıları, ürün araştırma ve geliştirme uzmanları, satıcılar, tasarımcılar ve kaynak bulma profesyonelleri için Doğu Yakası’ndaki en büyük kaynak bulma etkinliğidir. Tekstil kumaş endüstrisinde profesyonelseniz ve gerçekten işinizi kurmak istiyorsanız, bu bir zorunluluktur. Kesinlikle kaçırmazdım! Yeni kumaşlar, yeni dokular, yeni trendler!

Texworld USA’in ücretsiz eğitim oturumları, katılımcılar için büyük ilgi gördü. Seminer serisi bilgilendiriciydi ve sürdürülebilirlik, trend tahmini ve marka yaratma gibi sıcak sektör konularına odaklandı. Benim favorim “Tercih Programı Ülkelerinde Kaynak Kullanımı” idi. Tartışma, dünyanın her yerinden Duty Free kumaş tedarikinin avantajlarına odaklandı. Konuşmacılar İsrail, Mısır, Afrika’nın bazı bölgeleri ve Haiti Ekonomi ve Sanayi Bakanlıklarındandı.

Beşinci bir öğeyi içeren çok popüler Trend Forumu ile tüm olay dört ana bölüme ayrıldı. Trend Forumu sergilenen katılımcı, gelecek sezon için renk trendlerini ve yönünü tahmin eden kumaş örnekleri sağladı. Birincil dört bölüm vardı:

Texworld USA

Bu ana olaydı. 10 yıldır devam ediyor ve gelişmeye devam ediyor. Dünyanın her yerinden üreticilerle tanışmanın daha iyi bir yolunu düşünemiyorum. Bu kadar geniş bir tasarımcı ve alıcı yelpazesinin fabrika temsilcileriyle kaynaşıp kaynaştığını görmek çok keyifliydi. Sergilenen inanılmaz yeni malzemeler, yenilikçi renk paletleri ve her türlü giysi vardı. En etkileyici kumaşları Güney Kore ve Tayvan’dan buldum. Temsil edilen çok çeşitli kumaş fabrikaları vardı ve özellikle yüksek teknolojili ve fonksiyonel kumaş çeşitlerini gözden geçirmekten keyif aldım.

ABD giyim

Bu bölüm, bitmiş giysi tedarikine odaklandı. Giyim markalarına, perakendecilere, toptancılara ve bağımsız tasarım firmalarına en iyi giyim üreticileriyle bağlantı kurmak için özel bir kaynak bulma bölgesi sağlamak üzere kurulmuştur. Guatemala’nın önemli bir varlığı olduğunu ve Mısır’ın geçmiş yıllara göre daha iyi temsil edildiğini öğrendiğimde şaşırdım.

ev tekstili tedariği

Adından da anlaşılacağı gibi, serginin bu bölümü ev uygulamalarıyla ilgiliydi: her türlü ev koleksiyonu için kumaşlar ve ürünler. Çin – özellikle Suzhou Eyaleti – güçlü bir varlığa sahipti. Bölgeden bazı tanıdık yüzleri görmek zevkti!

avanprint ABD

Bu, serginin yeni bir bölümüydü – Birinci Yılda kontrol etmeliyiz! Moda tekstili alıcılarının ve kaynak profesyonellerinin dijital baskı uzmanlarıyla bağlantı kurmasını sağlamak için kuruldu. TENCEL® ve Lenzing Modal® gibi sürdürülebilir elyafları örme, pamuk ve performans kumaşları dahil olmak üzere çok çeşitli ürün kategorilerine entegre etmeye odaklanan 27 katılımcı yer aldı. Wow!

Bir yaza bu gösteri yetmezmiş gibi Première Vision New York’a da katıldım. Tekstil ve moda dünyasının kalbi olan efsanevi Premier Vision Paris’in kız kardeşidir. Première Vision New York, tasarımcılara giyim, giyim, yaşam tarzı ve moda endüstrilerindeki en iyi fabrikalara ve üreticilere yeni tasarımlar sunma şansı verdi.

Yaklaşık 360 katılımcı vardı: dokumacılar, deri üreticileri, aksesuar şirketleri, tasarım stüdyoları ve üreticiler. Türkiye de sonbahar tatilinden ilham alan yemek masası ile güzel bir sunum yaptı. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından organize edildi.

Dış giyim, spor giyim, gündelik giyim, iç giyim, mayo, çevre dostu kumaşlar, gece ve gelinlik, özel dikim takım elbise malzemeleri, kokteyl elbiseleri, yenilikçi kumaşlar ve daha pek çok ürüne yönelik geniş bir ürün yelpazesi sergilendi. Muhteşemdi! Üreticiler, çalışmalarını sergileme şansının yanı sıra, işlerini genişletmek için profesyonel bağlantılar kurma ve aynı zamanda endüstrinin karşı karşıya olduğu çeşitli lojistik ve ekonomik kısıtlamaların üstesinden gelmenin yollarını tartışma fırsatı buluyor. Ülke temsili açısından Peru, Pima pamuğu, Alpaka ve çeşitli karışımlarda çeşitli yetenekler sergileyen birkaç farklı fabrika ile güzel bir düzene sahipti. Ayrıca Peru’da üretimin faydalarını anlatan bir seminer de verdiler.

Yoğun ilgi gören bir diğer alan ise Brezilya oldu. Ağırlıklı olarak keçi, kuzu ve sığır derilerinde yenilikçi terbiye işlemleri sayesinde yapının hafifliğine odaklanan deri ürünleri sergilediler.

Tamam – her şeyi özetleme zamanı. İşte her iki gösteriden de Önemli Çıkarımlarım:

Düşük minimum miktarlı tedarikçi katılımcıları, özellikle NYC’de bağımsız tasarımcılar ve yeni başlayanlar için inanılmaz derecede önemlidir.


Renkli boyama ve terbiye yöntemlerinde/işlemlerinde sürdürülebilirlik daha fazla dikkat çekiyor.


Doğru pazarlama karmasını bulmak, özellikle de çevrimiçi-fiziksel ürün teklifleri olmak üzere, çok kanallı perakendeciler için başarının anahtarıdır.


“Made in USA”, “Sewn in the USA”i yarattı. Yerel olarak üretilen ürünler müşteriler için daha fazla değer sağlıyor.


Yerel olarak üretilen ürünler müşteriler için daha fazla değer sağlıyor.


Çevre dostu ve çevre dostu olmak önemlidir, ancak bir sonraki BÜYÜK şey geri dönüşümdür.

Fuarlar, sergiler ve sektörel B2B toplantıları hakkında daha fazla bilgi almak veya KOBİ’nizin uluslararası hedeflerine ulaşmak için lütfen AFK Strategies Inc. ile iletişime geçin.

AFK Strategies Inc., ortaklarımıza Çin, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortakları olarak hizmet vermeyi taahhüt eden butik bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme şirketidir. AFK danışmanlık hizmetleri, şirketlerin kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla iş zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) yerel düzeyde büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD şirketlerinin büyümesine de yardımcı oluyor. Hizmetler üç temel alanı kapsıyor: iş geliştirme, tedarik zinciri yönetimi ve marka geliştirme. Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile iletişime geçin.Leave a Reply