Brandon Copperfield Founder & CEO

areas of expertise
 • Business transformation
 • Restructuring and turnaround
 • Integration
 • Growth strategy
 • M&A transaction support
education
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University
 • BS, engineering, Technical University of Denmark
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University

With over 20 years of experience in entrepreneurship, management, business planning, financial analysis, software engineering, operations, and decision analysis, Brandon has the breadth and depth of experience needed to quickly understand entrepreneurs’ businesses and craft the most suitable solutions.

Consulting WP comes up with results that are actually implementable. That is their strength compared to other consulting companies.

Before founding Consulting WP in early 2001, Brandon started two Internet companies in Silicon Valley. Previously, Brandon held various management positions in New York at Simon Brothers, most recently as Vice President in Goldhill Group, focusing on new business development and risk management. He has also worked as a senior financial risk management consultant to the financial services industry; software engineer; advertising sales manager for the popular Caribbean travel guide series; general manager of an advertising and graphic design agency; and engineering intern at the Best Health Coach.

publications

 • Blog

  Blog Konteynır Yetersizliği…2022? Son zamanlarda nakliye konteynırları ve hammaddelerin giderek azalmasıyla birlikte küresel ekonomi ilginç bir ikilemle karşı karşıya.Batı ekonomileri de yavaş yavaş kapandı ve iş gücü olmadan, gitmeleri gereken yere götürmek için konteynerleri limanlarda beklemeye bıraktı. Daha sonra, batıdaki ekonomiler yerine doğu ekonomileri yeniden açıldığında, üretim yeniden başladı, ancak birçok nakliye konteyneri batıda kaldı.

  November 11, 2021
  Read More
 • RUG NEWS,NY Ev Modası Pazarı İnsanlar ve Ürünler

  YATAK MODALARI MARKASI VCNY, Y kuşağı HEDEF KİLİM KATEGORİSİNE GİRİYOR

  November 11, 2021
  Read More
 • Demek Gümrükleri Temizledin… Şimdi Ne? ABD Pazarına Giriş İçin Yeni Başlayanlar Kılavuzu

  Itravel, mükemmel bir heyecan ve endişe fırtınasıdır. Varış noktanızı seçmekten, bilet rezervasyonu yapmaktan, otel konaklamalarını ayarlamaktan ve bagajınızın bagaj teslimini tamamlamasını sağlamaktan, uçak kalkmadan önce dikkate alınması gereken birçok faktör vardır.

  November 11, 2021
  Read More

contact details

+1 628 123 4000
131 Bain Street
New York, Pennsylvania 01234, United States

Social Profiles

feedback form

If you’d like a free consultation, please start by completing the form:

  Nasıl yardım edebiliriz?

  Hizmetler üç temel alanı kapsıyor: iş geliştirme, tedarik zinciri yönetimi ve marka geliştirme. Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile iletişime geçin.

  2017 yılında Türkiye İhracatçıları Birliği, Türk ürününü ABD'de tanıtmak amacıyla farklı ürün kategorileri için New York'ta Türk Ticaret Merkezi'ni açmıştır. İlk danışmanlık toplantısının ardından AFK, Ev Tekstili konusunda showroom sahiplerine yardımcı olmaya başladı. Her firma ile B2B toplantıları ve pazar / ürün eğitimleri yoluyla ürün gamlarını tanıtmak için İş ve Konfeksiyon sektörleriyle iletişime geçin.
  Turkish Trade Center

  Looking for a First-Class Business Plan Consultant?