Made in China: Why It’s Actually a Good Thing!


By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

Made. In. China. You’ve probably seen these three words on practically anything you own. From the clothes we wear to the phones we use, America heavily relies on items exported from this manufacturing powerhouse in the Far East. However, in recent years, the new trend for American companies is to bring their business “home”. Backed by the current administration, many Americans are demanding that these manufacturing jobs which have been outsourced in the past, be returned to American soil. This idea has sparked a backlash against China-made products and created the social stigma that America companies should stop working in China.

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

I have been working in the international arena for more than 18 years now and have been lucky enough to travel through over forty countries for either business or personal vacations. Because of my experience in the international sector, I was invited to lecture last semester at Saint Peter’s University for an International Management Class. One of the subjects we discussed about was Cultural Intelligence in International Trade.

 February 14, 2018

July 7, 2017

​​​So You’ve Cleared Customs...Now What? A Beginner’s Guide to U.S. Market Entry


By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

International travel is the perfect storm of excitement and anxiety. From selecting your destination, booking the tickets, arranging hotel accommodations, and ensuring your luggage makes it through baggage claim, there are plenty of factors to take into account before the plane even takes off. Now, imagine the anxiety and planning required when you want to take your business overseas. 

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

January 5, 2018

August 4, 2017

20 yılı aşkın bir süredir uluslararası arenada çalışmaktayım ve kırktan fazla ülkeyi iş veya kişisel tatiller için seyahat edebilecek kadar şanslıydım. Uluslararası sektördeki tecrübelerimden ötürü geçen dönem Saint Peter’s Üniversitesi’nde Uluslararası Yönetim Sınıfında misafir öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladım. Tartıştığımız konulardan biri de Uluslararası Ticarette Kültürel Zekâ idi.

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

June 6, 2017

Bu ay yeni fuarlar başlamadan, geçen yaz New York’taki bazı müşterilerimle birlikte katıldığım iki harika fuara şöyle bir geri dönüp yazma şansım oldu. Artık hava burada soğuduğundan biraz ısınmak, yazın o sıcak günlerini ve Temmuz ayındaki inanılmaz fuarları hatırlamak istedim

For years those seeking partnerships with governments and nationalized industries have relied on traditional lobbying techniques to convey their ideas and promote their agenda. The cultivation of these types of relationships has been the key strategy for access and influence in the world of public policy. But that’s all beginning to change. The need to access broader audiences and sway the opinion of the public (constituents) has led to the realization that public relations (PR) and marketing professionals can provide a new angle and greatly enhance their clients’ impact. Businesses of all types, including SMEs, understand that a customized and versatile marketing campaigncan be more effective way to get their message heard.


Hızlı bir cevap ister misiniz? Dokunmuş olan her şey! Dokuma sepetler, dokuma kaseler ve hatta dokunmuş duvar dekoru ve ev içi aksesuarlar trend olmakta. Nereden mi biliyorum? Bunu bana, New York, Javits Center’da şubat ayında katılmış olduğum NY NOW®, Home for Market, Lifestyle + Gift fuarı gösterdi!

Geçen yaz her yıl düzenlenen “Summer Fancy Food Show” a katılmaktan büyük mutluluk duydum. Specialty Food Association tarafından organize edilen Summer Fancy Food Show, Kuzey Amerika’nın en büyük gıda endüstrisi etkinliğidir. Satıcılar en iyi ürünlerini, en heyecan verici programlarını ve en yeni yeniliklerini sergilemek için dünyanın dört bir yanından buraya akın eder. Bu etkinliğe organik gıda üreticisi olan bir müşterime destek vermek üzere katıldım ancak çok geçmeden etkinliğin ana temasına, gösterilerine ve elbette leziz sunumlarına hayran kaldım.

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

Hükümetlerle ve ulusallaştırılmış endüstrilerle ortaklıklar arayanlar, uzun yıllardır geleneksel lobicilik tekniklerinden yararlanarak fikirlerini yaydılar ve gündemlerini geliştirdiler. Bu tür ilişkilerin geliştirilmesi kamu politikası dünyasındaki erişim ve etki açısından kilit stratejidir. Ancak tüm bunlar değişmeye başladı. Daha geniş kitlelere ulaşma ve halkın görüşünü yönlendirme ihtiyacı, halkla ilişkiler (PR) ve pazarlama profesyonellerinin, yeni bir bakış açısı sağlayabileceklerini ve müşterilerin etkilerini büyük ölçüde artırabileceklerini fark etmelerine neden olmuştur. KOBİ'ler de dahil olmak üzere her türlü işletme, kişiselleştirilmiş ve çok yönlü bir pazarlama kampanyasının mesajını duyurmanın daha etkili bir yolu olabileceğini kabul eder.

March 8, 2018

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu


Last month, I had the delectable pleasure of attending the annual “Summer Fancy Food Show”. The Summer Fancy Food Show, presented by the Specialty Food Association, is the largest food industry event in North America. Vendors from all over the world come together to showcase their best products, exciting programs, and newest innovations. I attended the show in support of one of my customers, an organic food manufacturer, but soon fell in love with the show for the insights, exhibits, and of course, delicious samples.

I’ve been so busy I haven’t even had a chance to look back on two fabulous shows I attended with some of my Turkish clients in New York this past summer. Since it’s finally getting cold around here (winter is coming!) I wanted to warm up a bit and remember the hot days of summer and the incredible exhibits from back in July.

October 17, 2017

Food shows are a lot of fun, especially when they take place in the United States. There are so many displays featuring the latest and greatest food trends with millions of samples of snacks, cheeses, drinks and condiments. One of my favorites – The Winter Fancy Food Show – took place earlier this year in San Francisco (January 21-23) and we were lucky enough to be able to attend. This winter version of The Fancy Food Show is normally one of the best exhibitions of new products, ingredients, and ideas in the booming market of specialty and gourmet food. It’s an industry that continues to thrive: sales in the specialty food industry reached $127 billion in 2016, up from $88.3 billion in 2014 with 44% increase.

Bu sene işi keyifle karıştırmaya ve rahatlatıcı bir yaz tatili ile rutin bir iş gezisini birleştirmeye karar verdim. Halen, Ege Denizi’nin berrak suları ve beyaz kumlarının tadını çıkarıyorum. Su berrak, kumsal bembeyaz… Ve çevre, bu güzel ülkede böylesine ekonomik bir etki yaratan doğa harikalarını yansıtmak için mükemmel bir yer.

Yakın bir zamanda kuzeye İskandinav ülkelerinin en küçüğü olan Danimarka’yı ziyaret ettim, Danimarka çoğu zaman dünyanın en mutlu sakinlerine sahip bir ulus. Danimarka’ya yılda birkaç kez gitmeye çalışıyorum ve bu son ziyaretim sırasında en büyük ikinci şehir olan Aarhus'u gezdim. Yolculuğumun ilk amacı, bazı müşterilerimin ülkedeki çıkarlarını temsil etmekti. Öte yandan Danimarka’da geçirdiğim süre boyunca, Danimarkalıların nasıl yaşayıp çalıştıklarına ve yaşam tarzlarının onları nasıl sonsuz bir mutluluğa ulaştırdığına dair gözlemlerde bulunup işin iç yüzünü kavradım.

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

September 7, 2017​

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

January 12, 2018

AFK STRATEGIES INC.

June 9, 2017

New York’ta sonbahar… Daha güzel bir şey olabilir mi? Gerçekten de söylendiği kadar harika, özellikle de NY Women’s şehirde olduğunda. NY Women’s, talep gören markaları ve tasarımcıları, önümüzdeki Spring '18 koleksiyonlarının giyim, ayakkabı ve aksesuarlarını sergilemek için şehre getiren inanılmaz bir moda etkinliği. Etkinliğin tamamı UBM Fashion tarafından düzenlenmekte ve çeşitli farklı gösterilere ayrılmakta. Ben en çok COTERIE’yi (Kadınlar İçin Çağdaş Giyim, Aksesuarlar ve Ayakkabı) ve SOURCING @ COTERIE’yi (Jüri'nin Seçtiği Fabrikalar ve Kumaş Tedarikçileri) göreceğim için heyecanlıydım.

Recently I took a trip north to the smallest of the Scandinavian countries, Denmark, a nation that is often regarded as having the happiest residents in the world. I try to visit Denmark a couple times a year, and during this trip I toured Aarhus, the second largest city. The initial purpose of my trip was to represent some of my customers’ interests in the country. However, during my time in Denmark, I also came away with inspiration and insight on how the Danes live and work, and how their lifestyle has lead to their ubiquitous happiness.

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

June 20, 2017

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

May 1, 2018

November 28, 2017

This year, I decided to mix business with pleasure and combine a routine business trip with a relaxing summer holiday. Presently, I am enjoying the clear waters and white sands of Turkey by the Aegean Sea. The water is clear and the sand is white, and this environment is the perfect place to reflect on the wonders of nature, which make such an economic impact on this beautiful country

August 22, 2017

April 11, 2018

Made. In. China.


By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu


“Made. In. China.” Muhtemelen bu üç kelimeyi, sahip olduğunuz herhangi bir şeyin üzerinde gördünüz. Amerika, giysilerimizden kullandığımız telefonlara kadar büyük ölçüde Uzakdoğu'daki bu üretim merkezinden ihraç edilen ürünlere güveniyor. Öte yandan, son yıllarda Amerikan şirketleri için yeni trend, işlerini “yuvaya” geri taşımak. Mevcut yönetim tarafından desteklenen birçok Amerikalı, geçmişte dış kaynaklı olan bu imalat işlerinin Amerikan topraklarına geri dönmesini talep ediyor. Bu fikir, Çin yapımı ürünlere karşı bir tepkiye yol açtı ve Amerika şirketlerinin Çin'de çalışmayı bırakması gerektiğini savunan toplumsal grupları yarattı.

May 16, 2018

June 23, 2017

May 25, 2018

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu


November 7, 2017

Autumn in New York. Is there anything better? It’s really about as good as it gets, especially when NY Women’s is in town. NY Women’s is an incredible fashion event that brings in-demand brands and designers to town to showcase the apparel, footwear, and accessories of their upcoming Spring ’18 collections. The whole event is organized by UBM Fashion and is separated into a variety of distinct shows. I was most excited to check out COTERIE (Elevated Contemporary Apparel, Accessories and Footwear for Women) and SOURCING@COTERIE (A Juried Selection of World-Class Factories and Fabric Providers).

Bu seferki Çin seyahatimde ve son iki yıldaki ziyaretlerim sırasında kullanılan bisiklet sayısının her seferinde daha çok arttığını fark ettim. Bisiklet sürücüleri, renkli, parlak bisikletleriyle yayaların ya da yoğun trafiğin arasından geçip giderek Şanghay, Guangzhou ve Hangzhou sokaklarını aydınlatıyor. Pek çok bisiklet markası, sarı, turuncu veya parlak yeşil gibi renklerle bisikletler üreterek Çin’deki bisiklet kullanımının eski parlak günlerine; 80’li yılların floresan tonlarına ve havalı duygularına adeta bir geri dönüş yapıyor.

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

Just last month I was visiting China, and over my visits the past two years, I have noticed that the amount of bikes being ridden has increased each time. Bike riders light up the streets of Shanghai or Nanjing on their colorful, brightly colored bikes as they whizz past the heavy traffic or throngs of pedestrians. Each bicycle brand manufactures bikes in colors such as yellow, orange or bright green, sparking the image of China returning to the old golden days of biking, reminiscent of the 80’s with its fluorescent hues and hip feel. 

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

December 12, 2017

October 20, 2017

Gümrükten geçtiniz… Peki şimdi ne olacak? ABD Pazarına Girmek İçin Yeni Başlayanlar Rehberi

​​​
​By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

Uluslararası seyahat, heyecan ve endişe dolu kusursuz bir fırtınadır. Gideceğiniz yeri seçmekten biletlerin rezervasyonunu yapmaya, oteli ayarlamaya ve henüz uçak kalkışa dahi geçmemişken bagajınızın teslim alanına sağ salim ulaşacağını garanti etmeye kadar dikkate alınması gereken pek çok faktör var. Şimdi, bir de işinizi yurtdışına taşımak istediğinizde gerekecek planlamayı ve endişeyi hayal edin.

July 19, 2017

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

Gıda fuarları, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştiğinde çok eğlenceli. En son ve en büyük gıda trendlerini içeren çok sayıda sunumun yanı sıra milyonlarca örnek atıştırmalık, peynir, içecek ve çeşni içeren tanıtım oluyor. Benim favorilerimden biri olan Winter Fancy Food Fuarı bu yılın başlarında San Francisco’da (21-23 Ocak) gerçekleşti ve biz bu fuara katılabilecek kadar şanslıydık. The Fancy Food Show’un bu kış versiyonu, normalde özel ürünler ve gurme yiyecekler pazarındaki yeni ürünlerin, malzemelerin ve fikirlerin sergilendiği en iyi yerlerden biridir. Bu, büyümeye devam eden bir sektör: Özel gıda sektöründeki satışlar 2014 yılındaki %44 artış ile 88,3 milyar $’dan, 2016 yılında 127 milyar $’a ulaştı.

November 19, 2017