Moda, Kumaşlar, Fabrikalar, Aman Tanrım!​ buraya yazın.

COTERIE’deki muhteşem tekliflerine şöyle bir göz gezdirmeye oldukça fazla zaman harcadıktan sonra SOURCING @ COTERIE’yi incelemek için oradan uzaklaştım. Burada üst düzey fabrikalar ve kumaş tedarikçileri mallarını sergiliyorlardı. SOURCING @ COUTERIES, kuratör üreticiler grubunun uluslararası lüks markalarla bağlantı ve ilişkiler kurması için bir fırsattı. Üreticiler eşsizdi: Daha düşük miktarlar ve yüksek kaliteli üretim konusunda uzmanlaşmışlardı

Kalabalık fuarı gezerken, Avrupa ve Kuzey Afrika, ve daha sonra Çin ile Vietnam’a düzenli seyahat ettiğim hazır giyim perakende sektöründeki ilk günlerime geri döndüm. Seyahatlerim esnasında gördüklerim sayesinde işin nasıl yürüdüğünü ve daha da önemlisi, nasıl yürümesi gerektiğini çok daha iyi anlamıştım. O zamanlar da -şimdi olduğu gibi- konfeksiyonunuzu en iyi üreten ülkeyi seçmek için dört önemli soruyu sormak önemliydi.

AFK Strategies Inc., ortaklarımıza Çin, Türkiye ve ABD’de ortak olarak hizmet vermeyi taahhüt eden butik bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme şirketidir. AFK danışmanlık hizmetleri, kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla şirketlerin mesleki zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur. Şirket, yerel düzeyde ABD’deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ’ler) büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD’li şirketlerin büyümesine de yardımcı olmaktadır. Hizmetler üç temel alanı kapsar: İş geliştirme, Tedarik zinciri yönetimi ve Marka geliştirme. Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile irtibata geçebilirsiniz

AFK’nin ihracatçı firmaları, uluslararası alıcıların sıkı denetleme sistemlerinin kontrolü altındadır ve üreticilerimiz, insancıl, çevre dostu ve hem ulusal hem de uluslararası kanunlara uygun bir üretim ortamı sürdürmektedirler.Paragrafınızı buraya yazın.

Türkiye Ekonomi Bakanlığı’na göre, 2015 yılında Türkiye 8,9 milyar dolarlık örme konfeksiyon, 5,9 milyar dolarlık dokuma hazır giyim ve 1,9 milyar dolarlık hazır giyim ihraç etti. Pazar hızı, dikey bir tedarik zinciri ve güçlü ilişkiler Türkiye’yi birinci sınıf bir tedarik yeri haline getiriyor.

Çin ve Vietnam’ın sunduğu şeyleri de severim (yakında oradaki deneyimlerim hakkında da yazacağım!) ancak Türkiye gibi ülkelerin sorumlu üretim dengesi, kaliteli işçilik, üretim çevikliği ve adil fiyatlar sağlamak adına öne çıkıyor olması bence harika.

January 5, 2018

AFK STRATEGIES INC.

New York’ta sonbahar… Daha güzel bir şey olabilir mi? Gerçekten de söylendiği kadar harika, özellikle de NY Women’s şehirde olduğunda. NY Women’s, talep gören markaları ve tasarımcıları, önümüzdeki Spring '18 koleksiyonlarının giyim, ayakkabı ve aksesuarlarını sergilemek için şehre getiren inanılmaz bir moda etkinliği. Etkinliğin tamamı UBM Fashion tarafından düzenlenmekte ve çeşitli farklı gösterilere ayrılmakta. Ben en çok COTERIE’yi (Kadınlar İçin Çağdaş Giyim, Aksesuarlar ve Ayakkabı) ve SOURCING @ COTERIE’yi (Jüri'nin Seçtiği Fabrikalar ve Kumaş Tedarikçileri) göreceğim için heyecanlıydım.

4. Etik ve sürdürülebilir mi?

Ürününüzün sorumlu, etik ve sürdürülebilir bir şekilde üretildiğinden emin olmak önemlidir. Durumun böyle olduğundan emin olmak için, pek çok ülke üreticiyi seçmeyi kolaylaştıracak kılavuzlar oluşturmuştur. Örneğin, Türkiye’de en kaliteli hazır giyim üreticilerinin pek çoğu üretimlerini izlemek ve şirketin çevresel ve sosyal refah üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurmak için şirketler içinde CSR (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) departmanları kurdu

Günümüzde, doğru tedarik yeri konusunda karar vermek her zamankinden çok daha önemli. Türkiye, giyim perakendecileri için vazgeçilmez temel bileşenleri sunuyor: Ürün kalitesi, farklı kaynak ihtiyaçlarını karşılama kapasitesi ve adil fiyatlandırma. Türkiye, üreticilerin küçük ve çeşitli siparişleri hızla karşılamasını sağlayan gelişmiş bir tedarik zincirine ve dikey üretim kapasitesine sahiptir. Ülke, pamuk, yün ve polyesterin en iyi üreticilerinden biri; aynı zamanda kot, triko, dış giyim, mayo, iç giyim, gecelik gibi her çeşit giyim eşyası üretebilen büyük bir imalat sektörüne ev sahipliği yapmakta ve talep gören çeşitli aksesuarları üretebilmektedir. Her şey ülke içinde yürütülebilmektedir, yani birden çok yere ihtiyaç yoktur!

3. O halde ürünümü nerede üretmeliyim?

Bir seçim yapmadan ve üretime başlamadan önce birkaç fabrikayı gezmek için vakit ayırın ya da AFK Strategies gibi bir şirketin seçeneklerinizi değerlendirmenize yardımcı olmasına izin verin. Potansiyel ortaklarınızın ne kadar organize, sorumlu ve güvenilir olduğunu bilmelisiniz. İtalya, Portekiz, Romanya ve Türkiye gibi ülkeler giyim imalatı için mükemmel yerler olarak diğerlerinden ayrılıyorlar. Uzakdoğudaki birçok üretici tarafından belirlenen asgari sipariş miktarı gerekliliklerini talep etmeden birinci sınıf malların nasıl üretileceğini iyi biliyorlar.


1. Ürün nedir?

Bir gömlek mi? Belki de ısmarlama bir ceket mi? Kişiye özel jakarlı bir kumaşla mı çalışıyorsunuz? Bazı ülkeler bir ürün türü üzerinde uzmanlaşırken diğerleri -Türkiye ve İtalya gibi- birçok ürün çeşidi için üretim seçenekleri sunmaktadır. Çeşitli giyim ürünlerini tek bir ülkede üretebilirseniz hayatınızı kolaylaştırmış olursunuz, çünkü böylelikle el çantanızı bir ülkede üretirken başka bir ülkede ısmarlama kot kumaşınızı üretebilecek bir firma bulmak zorunda kalmazsınız.

2. Fiyatınız ve kâr marjınız nedir?

Düşük fiyatlar söz konusu olduğunda Çin ve Güney Asya’nın lider olduğunu herkes biliyor. Ancak, üretim sürecinin kendisini, işçiliği ve kaliteyi önemsiyorsanız, dünyanın bu kısmı en iyisi olmayabilir. Üstün ve yüksek kaliteli giyim markaları imalatları için Türkiye, İtalya, Portekiz ve ABD gibi ülkelere bakmalıdır. Süreci denetlemek ve bu ülkelerdeki belirli ihtiyaçlarınızı açıklamak çok daha kolay olacaktır. Elbette en ucuz fiyatları almanız mümkün olmayabilir, ancak gerekli sağlık ve çevre standartlarıyla esnek ödeme koşulları, nitelikli insan kaynakları ve akreditasyon elde edersiniz.