Bisiklet paylaşımı, araba paylaşımından sonraki doğal bir adım gibi görünüyor. Didi’nin Uber’in Çin operasyonunu devralması 3 yıl sürdü ve şimdi de Çin’deki bisiklet paylaşım pazarını tekelleştirme yarışında kimin zafer kazanacağını bekleyip göreceğiz.

20 ile 30 yaşları arasındaki bu nesil için bisiklet sürmek yine harika bir duygu. Önceleri bir yolculuğun 0,5 yuan (0,075 $) gibi düşük bir fiyat olması nedeniyle toplu taşımacılığa ucuz bir alternatif olarak başlarken, şimdilerde daha fazla oyuncu ile agresif rekabet sayesinde bisiklet kullanımı ücretsiz bir hale geldi. Bisiklet paylaşımının Çin’de böyle büyük ilgi görmesinin bir nedeni de bisiklet almanın son derece hızlı olması. Y kuşağının bisiklet sürmek için tek yapması gereken bir QR kodunu taramak için yalnızca tuşa basmak. Sürüş bittikten sonra, bisikleti kilitleyin ve böylece yolculuk otomatik olarak sona ersin. Anlık memnuniyetlere düşkün yeni jenerasyonun çok hoşuna gidecek bir diğer özellik de başka herhangi bir adımın gerekmemesi.

Geçtiğimiz Nisan ayından bu yana şirket, Şangay, Pekin, Shenzhen ve Guangzhou şehirlerinin her birine 100.000’den fazla turuncu ve gümüş bisiklet yerleştirdi. Taklitçi şirketler her yere bisikletler koymayı, onları alışveriş merkezleri ve metro istasyonlarının dışına park etmeyi denedi. Diğerleri ise kayıp seleler, kırık kilitler ya da kazılmış QR kodlarıyla ne yazık ki çiçek tarhlarına ve çalıların arasına terk edildi.

Bir başka konu da Pekin gibi şehirlerde, yerel yönetiminin sürücülerin Changan Caddesi gibi belli prestijli yerlere bisikletlerini park etmelerini yasaklamış olması. Daha fazla kural da daha fazla düzenleme anlamına geliyor. Şangay, bisiklet paylaşım şirketlerinin, bu tür bisikletlerin güvenliğine ilişkin şikayetlerin artması nedeniyle üç yıllık kullanımdan sonra tüm bisikletleri emekliye ayırmasını gerektirecek bir yasayı yürürlüğe koymaya hazırlanıyor.

Bisiklet paylaşımı trendinde tüm aksaklıklar henüz çözülmemiş olsa da popülaritesinin git gide yükseldiği çok açık. Çin sokaklarında çoğu 20’li ve 30’lu yaşlarındaki pek çok bisiklet sürücüsünün tek elle bisiklet kullanıp diğeriyle de adeta kulaklarına yapışmış akıllı telefonlarıyla dolaştığını görmek mümkün. Her ne kadar çözümlenmesi gereken düzenlemeler olsa da Çin’in büyük şehirlerinin sokaklarını kaplayan bu yeni bisiklet kuyruklarının kalıcı olacağı belli

December 12, 2017

AFK STRATEGIES INC.

Ancak, endişeler ne olursa olsun, Çin’de bisiklet sürme patlaması ölçeği çarpıcı. Bir yıldan az bir sürede, sadece Mobike bir milyondan fazla gösterişli turuncu bisikletiyle 18’den fazla Çin şehrinin sokaklarına sızmış durumda.

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

Öte yandan, her yeni trendde olduğu gibi, hali hazırda bazı dezavantajlar ve endişeler de mevcut. Bisiklet paylaşımı ile ilgili bir endişe, Çin inşaatıyla çarpıcı benzerlikler taşıyor olması. Tipik olarak Çin’de, yüksek binalar ve otoyollar ışık hızıyla tamamlanır, ancak ne yazık ki daha az çevresel kaygısı söz konusudur. Ve her ne kadar bisiklet kullanımı görünüşte çevre dostu bir seçim olsa da Çin’deki bisiklet sürücüleri, paylaşılan bisikletlere verilen hasarları dikkate almadan, sanki bisikletler tek kullanımlıkmış gibi davranıyorlar. Dolayısıyla daha fazla bisiklet yapılıyor, bir kez zarar gördükten sonra daha çok bisiklet atılıyor ve böylece daha fazla çöp ve daha fazla çevresel etki oluşuyor.

Haydi Pedallara Asılın! Çin’deki Bisiklet Paylaşımı Ekonomiyi Nasıl Etkiler?

AFK Strategies Inc., ortaklarımıza Çin, Türkiye ve ABD’de ortak olarak hizmet vermeyi taahhüt eden butik bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme şirketidir. AFK danışmanlık hizmetleri, kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla şirketlerin mesleki zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur. Şirket, yerel düzeyde ABD’deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ’ler) büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD’li şirketlerin büyümesine de yardımcı olmaktadır. Hizmetler üç temel alanı kapsar: İş geliştirme, Tedarik zinciri yönetimi ve Marka geliştirme. Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile irtibata geçebilirsiniz.

Bu seferki Çin seyahatimde ve son iki yıldaki ziyaretlerim sırasında kullanılan bisiklet sayısının her seferinde daha çok arttığını fark ettim. Bisiklet sürücüleri, renkli, parlak bisikletleriyle yayaların ya da yoğun trafiğin arasından geçip giderek Şanghay, Guangzhou ve Hangzhou sokaklarını aydınlatıyor. Pek çok bisiklet markası, sarı, turuncu veya parlak yeşil gibi renklerle bisikletler üreterek Çin’deki bisiklet kullanımının eski parlak günlerine; 80’li yılların floresan tonlarına ve havalı duygularına adeta bir geri dönüş yapıyor.

Çin ve ötesindeki giderek büyüyen iş ve ekonomi trendleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Eğer öyleyse, Çin iş stratejileri ve çözümlerinde lider olan AFK Strategies Inc. ile irtibata geçebilirsiniz.