Bu ay yeni fuarlar başlamadan, geçen yaz New York’taki bazı müşterilerimle birlikte katıldığım iki harika fuara şöyle bir geri dönüp yazma şansım oldu. Artık hava burada soğuduğundan biraz ısınmak, yazın o sıcak günlerini ve Temmuz ayındaki inanılmaz fuarları hatırlamak istedim.

Katıldığımız ilk fuar Texworld USA idi. Bu şey her geçen gün daha çok büyüyor! Her şey dünyanın en büyük ticaret fuar organizatörü Messe Frankfurt tarafından hazırlanmıştı ve kesinlikle hayal kırıklığına uğratmadı. Texworld USA gibi ticari fuarlar moda dünyasının merkez üssünde. Doğu kıyısında hazır giyim kumaş alıcıları, ürün araştırma ve geliştirme uzmanları, satıcılar, tasarımcılar ve tedarik uzmanları için en büyük kaynak etkinliklerinden biri. Tekstil kumaş endüstrisinde bir uzmansanız ve gerçekten işinizi kurmak istiyorsanız, bu kesinlikle katılmanız gereken bir etkinliktir. Ben asla kaçırmayacağım! Yeni kumaşlar, yeni dokular, yeni trendler!

Texworld USA’in ücretsiz eğitim oturumları katılanlar için büyük bir kazanım sağladı. Seminer serileri bilgilendirici olmanın yanı sıra sürdürülebilirlik, trend tahminleri ve marka yaratma gibi gündemdeki endüstri konularına odaklandı. En sevdiğim ise “İmtiyazlı Program Ülkelerinden Satın Alma” idi. Tartışma, dünyanın dört bir yanından gelen Gümrüksüz kumaşın avantajları üzerinde yoğunlaştı. Konuşmacılar, İsrail, Mısır, Afrika'nın bazı bölümleri ve Haiti Ekonomi ve Endüstri Bakanlığı’ndan geliyordu.

Paragrafınızı buraya yazın.

Gösteriler, fuarlar ve sektörel B2B toplantıları hakkında ya da KOBİ'nizin uluslararası hedeflerine ulaşmakla ilgili daha fazla bilgi edinmek için AFK Strategies Inc.,ile irtibata geçebilirsiniz.


AFK Strategies Inc., ortaklarımıza Çin, Türkiye ve ABD’de ortak olarak hizmet vermeyi taahhüt eden butik bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme şirketidir. AFK danışmanlık hizmetleri, kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla şirketlerin mesleki zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur. Şirket, yerel düzeyde ABD’deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ’ler) büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD’li şirketlerin büyümesine de yardımcı olmaktadır. Hizmetler üç temel alanı kapsar: İş geliştirme, Tedarik zinciri yönetimi ve Marka geliştirme. Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile irtibata geçebilirsiniz.

By Fergie (Fergül) Kuzucuoğlu

January 12, 2018

Fuarın tamamı beşinci unsuru kapsayan çok popüler Trend Forumu ile birlikte dört ana bölümden oluşuyordu. Trend Forum vitrini katılımcılara önümüzdeki sezon için renk trendlerini ve kumaş örnekleri sundu. Başlıca dört bölüm şunlardı:  

Texworld USA

Ana etkinlik buydu. 10 yıldır sürüyor ve sürekli gelişmeye devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından üreticilerle buluşmanın daha iyi bir yolunu düşünemiyorum. Fabrika temsilcileri ile çok sayıda tasarımcı ve alıcıyı bir arada görmek çok eğlenceliydi. İnanılmaz yeni malzemeler, yenilikçi renk paletleri ve her türlü giyim eşyası sergilendi. En etkileyici ülke pavyonlarının Türkiye, Güney Kore ve Tayvan olduğunu düşünüyorum. Çok çeşitli kumaş fabrikaları temsil edildi, ben özellikle yüksek teknoloji ve fonksiyonel kumaş çeşitlerini incelemekten büyük keyif aldım.

2017 Yazının NYC Kumaş Fuarları​

apparelsourcing USA

Bu bölüm bitmiş giysilerin satın alması üzerine odaklanmıştı. Giysi markaları, perakendeciler, toptancılar ve bağımsız tasarım şirketlerine en iyi konfeksiyon üreticileriyle bağlantı kuracak özel bir tedarik bölgesi sağlamak üzere kurulmuştu. Guatemala’nın zengin katılımı ve Mısır’ın geçmiş yıllara göre daha iyi temsil edildiğini görmek beni şaşırttı.

Sanki bu fuar bir yaz için yetmiyormuş gibi, aynı zamanda Première Vision New York’a da katıldım. Bu, tekstil ve moda dünyasının kalbi efsanevi Premier Vision Paris’in kız kardeşidir. Première Vision New York, tasarımcılara hazır giyim, giyim, yaşam tarzı ve moda endüstrilerindeki en iyi fabrikalara ve üreticilere yeni tasarımlar sunma fırsatı sağladı. 

Gösterimde, dış giyim, spor kıyafetleri, gündelik giyim, iç çamaşırı, mayo, çevre dostu kumaşlar, gece giysisi ve gelinlik, özel dikim giysi materyalleri, kokteyl elbiseleri, yenilikçi kumaşlar ve daha fazlası için geniş bir ürün yelpazesi vardı. Gerçekten muhteşemdi! İşlerini sergileme fırsatının yanı sıra, üreticiler işlerini genişletmek için profesyonel bağlantılar yapma fırsatı buldu. Aynı zamanda endüstrinin hali hazırda karşılaştığı çeşitli lojistik ve ekonomik kısıtlamaların üstesinden gelmenin yollarını tartışma fırsatı da buldular. 

Yaklaşık 360 katılımcı vardı: Dokumacılar, deri üreticileri, aksesuar şirketleri, tasarım stüdyoları ve imalatçılar.


Türkiye ayrıca, sonbahar tatilinden esinlenen yemek masasıyla güzel bir sunum gerçekleştirdi. Bu sunum, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından organize edildi.

AFK STRATEGIES INC.

Ülke temsilciliği söz konusu olduğunda, Peru, Pima pamuğu, Alpaka ve çeşitli karışımlarda farklı yetenekler sergileyen çeşitli fabrikalarla güzel bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca, Peru’da imalatın faydalarını anlatan bir de seminer teklif ettiler.

hometextiles sourcing

Adından da anlaşılacağı üzere, fuarın bu bölümü ev uygulamaları ile ilgiliydi: Ev koleksiyonlarının her çeşidi için kumaşlar ve ürünler yer aldı. Çin’in -özellikle Suzhou- güçlü bir katılımı vardı. Bölgedeki bazı tanıdık yüzleri görmek benim için büyük bir zevkti!

avanprint USA

Bu fuarın yeni bir bölümü idi, birinci yılında yeniden incelemeliyiz! Moda tekstil alıcıları ve tedarik uzmanlarının dijital baskı uzmanlarıyla bağlantıya geçebilmeleri için kuruldu. TENCEL® ve Lenzing Modal® gibi sürdürülebilir ipliği dahil etmeye odaklanan katılımcının örgü, pamuk ve performans kumaş gibi geniş bir ürün yelpazesini öne çıkarıyordu. Vay canına!

İlgi çeken bir diğer alan da Brezilya’ydı. Keçi, kuzu ve sığır derisindeki yenilikçi son işlemler sayesinde ağırlıklı olarak deri ürünler sergileyerek yapı hafifliği üzerinde yoğunlaştılar.

“Brezilya Deri Projesi” adı altında tamamen Brezilya tabakhanelerinin ve deri ürünlerinin dünya çapındaki kalitesini ve sürdürülebilirliğini arttırma misyonuyla bağlantılı. Brezilyalılar, standartların karşılanması için Brezilya Sürdürülebilirlik Sertifikası’nı (CSCB) kullanıyor. CSCB, deri dünyasında benzeri görülmemiş bir programdır. Sürdürülebilirliğin ekonomik, çevresel, sosyal ve yönetim boyutlarını kapsar. Bu sertifikayı kazanabilmek için, her tabakhanenin su ve enerji tüketimi, kısıtlı maddeler, üretim performansı, atık yönetimi ve çalışan ilişkileri gibi kriterleri kapsayan 173 gösterge üzerinden hareket eden bir danışmanlık aşamasından geçmeleri gerekmektedir. 

Pekâlâ, her şeyi özetleme zamanı. İşte her iki fuardan elde ettiğim Anahtar Ana Fikirler:

 ·       Düşük asgari miktar tedarikçi katılımcıları, özellikle de New York City' de bağımsız tasarımcılar ve yeni marka yaratanlar için inanılmaz derecede önemlidir.

·       Sürdürülebilir boyama ve apre yöntemleri/ süreçleri daha çok ilgi görüyor.

·       Doğru pazarlama karmasının bulunması -özellikle çevrim içi fiziksel ürün teklifleri- çok kanallı perakendecilerin başarısı için bir anahtardır.

·       “Made in USA” (ABD’de yapıldı) “Sewn in USA”’i (ABD’de dikildi) yarattı. Yerel üretim ürünler müşterilere daha fazla değer katıyor.

·       Sosyal ve sürdürülebilirlik standartları yükseltildi, kumaş ve hazır giyim tedarikinde daha büyük bir etki yaratıyor.

·       Çevre dostu olmak önemlidir, ancak sonraki EN BÜYÜK şey geri dönüşüm.