Türkiye Tatili: Gıda Malzemelerinin Sürdürülebilir Kaynağı

Bu sene işi keyifle karıştırmaya ve rahatlatıcı bir yaz tatili ile rutin bir iş gezisini birleştirmeye karar verdim. Halen, Ege Denizi’nin berrak suları ve beyaz kumlarının tadını çıkarıyorum. Su berrak, kumsal bembeyaz… Ve çevre, bu güzel ülkede böylesine ekonomik bir etki yaratan doğa harikalarını yansıtmak için mükemmel bir yer.

Ege bölgesi en eski Avrupa uygarlığının evi olarak kabul edilmektedir. Ege, Akdeniz’e giden birkaç kuzey hattından biri olduğu için ticaret alanı ve ticaret yolu olarak büyük önem taşır. Coğrafi olarak, Ege kıyılarında yemyeşil ormanlar, kırmızılı ve rendzina topraklı dağlık alanlar bulunur. Bu eşsiz bölge, ülkenin tarımsal zenginliğinin tütün, pamuk, kaliteli üzüm, şarap, zeytin, incir, bal, buğday, çeşitli sebzeler, meyveler, şifalı otlar ve baharatlar gibi çeşitli ihraç mahsullerinin üretimine dayanan yaklaşık %30’unu içerir. Yılın bu zamanında bu mahsuller bolca bulunur ve hasat zirvesinde olurlar.

İşlerimin en heyecan verici yönlerinden bazıları kısa yolculuklarım ve seyahatlerimdir. Bu seyahatim sırasında farklı gıda maddeleri ve sebze konserveleri üreten bazı ortaklarımızın çiftlik, tarla ve fabrikalarını ziyaret ettim. Türkiye’de yazlar ekinlerin yanı sıra bir çekirgenin sakinleştirici uğultusuyla yiyecek arayışındaki o çalışkan karıncaların eşsiz manzarasıyla birleşen vahşi tabiatın güzelliğiyle canlanıyor. Tarımın kırsal kalkınmaya nasıl katkıda bulunduğu işçiler tarafından sürdürülebilir gıda tedarik zincirine nasıl yardımcı olduğunu görmek şaşırtıcıydı.

Özellikle günümüzde küresel gıda tedarik zinciri, iklim değişikliğinin sonuçları, nüfus artışı, sınırlı kaynaklar için artan talep ve değişen beslenme alışkanlıklarının neticesiyle etkileniyor. Aynı zamanda tüketicilerin, işletmelerin tedarik zincirlerini sürdürülebilir bir şekilde yönettiğine dair güvence arayışı her geçen gün daha çok artıyor. Bu nedenle, gıda ve içecek şirketleri arasında, güvenli ve sürdürülebilir bir tedarik zinciri oluşturmanın sadece iyi iş mantığı sağlamakla kalmayıp, daha geniş paydaş ve toplumsal menfaatlerle aynı doğrultuda hareket ettiği görülen bir şirket için birtakım avantajlar getirme potansiyeline sahip olduğu farkındalığı da git gide büyüyor. Buna ek olarak, daha esnek bir tedarik zinciri oluşturmak, değişimin etkisini yöneterek rekabet avantajı sağlayacaktır. Yeniliği teşvik edecek, üretkenliği artıracak ve müşteri taleplerini karşılayacaktır.

Günümüzde dünya dramatik iklim değişikliği, ekosistemlerin afetleri ve azalan doğal kaynakları ile karşı karşıya. Toplumsal ve ekonomik eşitsizlik, ülkeler ve toplumlar için bir sorun olmaya devam ediyor. Burada olumlu taraf, sürdürülebilir kalkınma konusunda dünya çapında artan bir ilgi olması. Sürdürülebilir malzemeler gıda endüstrisinde daha çok öne çıkıyor. Değişen pazar dinamikleri de sürdürülebilirlik çabalarının önemini arttırıyor: Neyse ki, Y kuşağı gibi daha genç tüketiciler çevreye karşı daha da bilinçleniyor, sürdürülebilir ürünler ve uygulamalar talep ediyor; hatta onları almak için daha fazla para ödemeye hazır. Azalan kaynaklar ve sürdürülebilir ürünler için artan talep dolayısıyla, her geçen gün daha fazla şirket tedarikçi ile ilgili sosyal sorunları ve uygulamaları nasıl tanımlayacağını, değerlendireceğini ve izleyeceğini keşfetmeye çalışıyor.

Türkiye’ye yaptığım ziyaret sırasında fark etmiş olduğum üzere tarımın gıda tedarik zincirinde önemli bir etkisi var; insanların sağlık ve refahı ile bölgedeki çevrenin korunması da bir o kadar önemli. Ziyaretim sırasında her ne kadar çoğu zaman şirketleri ve uygulamalarını temsil ediyor olsam da bu kez kendimi ticaretin diğer tarafı, yani tüketici adına sorular sorarken buldum. Bu sorulardan bazıları şöyleydi:

Ürünü üretmek için ne gereklidir?

Farklı müşteri tabanı için potansiyel tedarikçiler kimler ve onlar hakkında ne biliyoruz?

Eylem planı nedir ve eylem planını tedarikçilerle birlikte uygulamak için neye ihtiyaç duyulur?

En büyük fayda belirleme ve sunma fırsatları nelerdir?

İlerlemeyi nasıl ölçebilir ve bu ilerlemeyi kuruluşun yönetimine ve kuruluştaki daha geniş mercilere nasıl rapor edebilirim?

Sorularım gezisi sırasında özenle cevaplanmamış olsa da sürdürülebilir bir gıda tedarik zinciri oluşturmakla ilgili birkaç işe yarar bilgi elde ederek geri döndüm:

1.     Pazarın taleplerini karşılamak, tüketicilerin besleyici yiyeceklere ve satın aldıkları ürünle ilgili bilgilere erişmelerini sağlamak için daha güvenli, daha sağlıklı ürünler oluşturun.

2.     Toprak, su ve biyolojik çeşitlilik gibi doğal kaynakları savunup koruyun ve besinlerin yetiştirilmesi için kaynak sağlayın.

3.     Enerji tüketimini azaltarak, kaynak girdilerini en aza indirerek ve mümkün olan her yerde yenilenebilir enerji kullanarak yüksek çevre performansı standartlarını koruyun.

4.      Güvenli bir çalışma ortamı sağlayın, süreçte yer alan tüm çalışanlar için sosyal refah ve eğitim sağlayın. 

Tüketiciler, sivil toplum örgütleri (STK’lar), yerel topluluklar, kamu ve devlet yetkilileri de dahil olmak üzere çeşitli menfaat sahiplerinin baskısı sonucu git gide daha fazla sayıda şirket tüm tedarik zinciri süresince kurumsal sosyal sorumluluk (CSR) yönetim sistemlerini uygulamakta kararlı. Ziyaretim sona ererken ve ABD’ye dönmeye hazırlanırken, sürdürülebilir gıda kaynak sürecini ilerletmek adına yeni bir bakış açısını da yanımda götürüyor ve bulgularımı müşterilerimle paylaşmayı umuyorum.

Biz AFK Strategies’te müşterilerimize, her ölçekteki yiyecek ve içecek imalat işletmelerinin bu sürdürülebilir kaynaklı yolculuğa başlamasına yardımcı olmak adına adım adım bir süreç sunuyoruz. Tedarik zinciri sürdürülebilirliği için daha stratejik bir yaklaşımın parçası olarak üretime dönük tedarik zinciri risklerini belirlemeye, öncelik vermeye ve yönetmeye yardımcı olmayı hedefliyoruz. Şirketiniz çevremizi korumaya ve desteklemeye hazırsa, daha fazla bilgi için AFK Strategies ile iletişime geçin.Leave a Reply