San Francisco’daki Winter Fancy Food Fuarı ile Eğlence

Gıda fuarları, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştiğinde çok eğlenceli. En son ve en büyük gıda trendlerini içeren çok sayıda sunumun yanı sıra milyonlarca örnek atıştırmalık, peynir, içecek ve çeşni içeren tanıtım oluyor. Benim favorilerimden biri olan Winter Fancy Food Fuarı bu yılın başlarında San Francisco’da (21-23 Ocak) gerçekleşti ve biz bu fuara katılabilecek kadar şanslıydık. The Fancy Food Show’un bu kış versiyonu, normalde özel ürünler ve gurme yiyecekler pazarındaki yeni ürünlerin, malzemelerin ve fikirlerin sergilendiği en iyi yerlerden biridir. Bu, büyümeye devam eden bir sektör: Özel gıda sektöründeki satışlar 2014 yılındaki %44 artış ile 88,3 milyar $’dan, 2016 yılında 127 milyar $’a ulaştı.

Özel gıda trendlerini keşfetmenin en iyi yolu, yemek, yemek ve yemektir! Ve dünyanın dört bir yanından gelen 1.400’ü aşkın katılımcının sunduğu 80.000’in üzerindeki farklı özel yiyecek ve içecekle birlikte, bu keşfi 2018 Winter Fancy Food Fuarı’ndan daha iyi bir yerde yapamazsınız.

Bu yıl üç farklı trend olduğunu fark ettim.

1.     Kurabiye Hamuru: Ne düşündüğünüzü biliyorum. Kurabiye hamuru 90’larda çığır açan bir şey değil miydi? Ben and Jerry’s Cookie Dough dondurması sayesinde 1991’de sahneye çıktığı doğru olsa da bugünün kurabiye hamuru seçenekleri çok daha çeşitli (New York Times, çiğ kurabiye hamurundan 2017’nin en son tatlı trendi olarak övgüyle söz etti). Tüketici için artık Şekerli Kurabiye, Kurabiye ve Krema, Fıstık Ezmesi, Ginger Snap (Zencefilli) ve Graham Cracker gibi farklı malzeme ve tatların olduğu isimler mevcut. Tüketime hazır kurabiye hamuru, pastörize edilerek ya da yumurtalar hariç bırakılarak, unda bekleterek veya normal bir kurabiye hamurunun da taşıyabileceği bakterileri yok etmek için ısı uygulayarak yapılabilir.

2.     Orta Doğu Mutfağı: Bu mutfak artık sadece humustan ibaret değil. Amerikalılar, Orta Doğu’nun etnik gıdalarını ve mutfağını keşfetmeye devam ediyor ve böylece mutfağa olan ilgi artıyor. San Francisco’daki fuar, bölgenin kendisinden ve çevresinden pek çok farklı ülkeden gelen malzemeleri ve pişirme teknikleriniilgiyle karşıladı.

3.     Etli Atıştırmalar: Bir zamanlar kuru et (jerky) nitratlar, koruyucular ve sodyum ile dolu gizemli bir çubuk et parçasından ibaretti ve sadece belirli büyük marketlerde bulunuyordu. Kuru et o kadar popüler ki, aperatif reyonunu ele geçirmiş durumda. “Yeni” kuru et genellikle düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli bir aperatif ve popülerlik artışı devam ediyor. Tatları ekşi (chorizo ve lime), baharatlı (Şükran Günü temalı), tatlı (akçaağaç, yabanmersini) arasında değişebiliyor. Kuru et çeşitleri, bir miktar eti hareket halindeyken granola çubuğu rahatlığıyla yemek isteyen tüketicilere hitap ediyor. Kuru et markalarının çoğu, yüksek kaliteli etlere (genellikle antibiyotik içermeyen ve çoğunlukla otla beslenen), düşük şekere ve minimum sodyuma öncelik vermektedir; yani kuru et kısmen sağlıklı bir atıştırmalık sayılabilir. Fancy Food Fuarı’ndaki bazı şirketler, daha yumuşak bir ısırık için hava kurutması ve etin ince dilimlenmesi için cips benzeribir doku yaratmanın yenilikçi tekniklerini gösterdi.

Fuardaki bir diğer trend de lezzetten ödün vermeden içkiye ara vermek isteyen tüketicilere hitap ediyordu. Alkolsüz içecekler yaygındı. Alkol içermeyen içeceklerden aromaları sirke ile zenginleştirilmiş meşrubatlara kadar bu kategorideki seçenekler artmaya devam ediyor. Her geçen gün daha fazla sayıda tüketici alkol tüketimini azaltıyor ya da tamamen bırakıyor ve markalar da bu doğrultuda karşılık veriyor. Örneğin, artık farklı türlerde kahveler mevcut ve yiyecekler ile eşleştirilmeleri beklenmekte: Şaraplara rafine edilmiş alkolsüz bir alternatif.

Bu yıl San Francisco’daki bir diğer gündem konusu da yine sürdürülebilirlikti. Fuarda, bitki kökenli özel gıda seçeneklerine odaklanan ve / veya ürün yeniliği yoluyla gıda atıklarını azaltan bazı katılımcılar vardı. Amerika Birleşik Devletleri’nde halihazırda gıda stoklarının %30-%40’ı boşa harcanmaktadır. Şirketler, bu durumun etkilerini kavramaya başlıyor ve atıkları en aza indirgemek için yeni ürünlerde gıda üretimi artıklarını kullanmak gibi yöntemler arıyorlar.

Son olarak, özel gıdaların tüketici raporlarına dayalı ABD gıda pazarında önemli olmasının nedeni şu: Gençler (15-29 yaş arası) diğer yaş gruplarına göre daha sık ve daha geç saatlerde yemek yiyor. %32’si sabah 10-11 civarında kahvaltı ediyor; %26’sı öğle yemeğini öğlen 14:00-15:00 civarında yiyor; %32’si ise akşam yemeğini 20:00-21:00’da yemeyi tercih ediyor. ABD’de tüketiciler gün boyunca düzenli olarak atıştırırlar, ancak atıştırma için en popüler zamanlar 14:00 ile 15:00 arası ve 20:00 ile 21:00 arasındadır.

Uluslararası bir araştırmaya göre, ABD, 12:00-13:00 ile 14:00-15:00 arasında atıştırma tüketen en yüksek katılımcıya sahip (sırasıyla %20 ve %46). Bu, diğer ülkelerdeki insanlar yemek yediği ya da öğle yemeğini yeni bitirmiş olduğu bir saat aralığı.

Gece atıştırmalıkları da ABD’de oldukça yaygındır. Ankete katılanların dörtte birinden fazlası (%26), düzenli olarak 22:00 ile 23:00 arasında atıştırma tükettiğini rapor etmektedir. Bu 15-29 yaşındakilerin yaklaşık %37’sine uygulandı. 15-29 yaşları arasındaki aynı gençler, günün her saatinde başka bir yaş grubundan daha fazla atıştırıyorlar. Bu yaş grubunun %59 ve %46’sı, sırasıyla 14:00-15:00 ve 16:00-17:00 saatleri arasında atıştırmaktadır.

Amerikan gıda endüstrisinde iş geliştirme fırsatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için AFK Strategies Inc., iş (satış) stratejileri ve çözümleri konusundaki liderlerle irtibata geçebilirsiniz.

AFK Strategies Inc., ortaklarımıza Çin, Türkiye ve ABD’de ortak olarak hizmet vermeyi taahhüt eden butik bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme (satış) şirketidir. AFK danışmanlık hizmetleri, kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla şirketlerin mesleki zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur. Şirket, yerel düzeyde ABD’deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ’ler) büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD’li şirketlerin büyümesine de yardımcı olmaktadır. Hizmetler üç temel alanı kapsar: İş geliştirme (Satış), Tedarik zinciri yönetimi ve Marka geliştirme.

Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile irtibata geçebilirsiniz. info@afkstrategies.comLeave a Reply