Made. In. China.

“Made. In. China.” Muhtemelen bu üç kelimeyi, sahip olduğunuz herhangi bir şeyin üzerinde gördünüz. Amerika, giysilerimizden kullandığımız telefonlara kadar büyük ölçüde Uzakdoğu’daki bu üretim merkezinden ihraç edilen ürünlere güveniyor. Öte yandan, son yıllarda Amerikan şirketleri için yeni trend, işlerini “yuvaya” geri taşımak. Mevcut yönetim tarafından desteklenen birçok Amerikalı, geçmişte dış kaynaklı olan bu imalat işlerinin Amerikan topraklarına geri dönmesini talep ediyor. Bu fikir, Çin yapımı ürünlere karşı bir tepkiye yol açtı ve Amerika şirketlerinin Çin’de çalışmayı bırakması gerektiğini savunan toplumsal grupları yarattı.

Amerika’ya ücretli iş imkânı verilip verilmeyeceğine dair tartışmalara rağmen “Made in China” tartışmasıyla ilgili bir gerçek var: Amerikan şirketleri Çin’de ekonomik rahatlığa sahip olmaktan hoşlanıyor! Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, dolayısıyla en çok parayı onlar harcıyor ve bu nedenle Amerikan şirketleri işlerini onlara taşıyarak büyük bir kazanç elde ediyor. Bu nedenle işinizi “Çin’de yaptırmak” aslında sadece yabancı pazarlarda başarılı olmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda dünyanın en büyük tüketici tabanından satışlar elde etmenize de YARDIMCI olur. Çin pazarına geçişin yanı sıra, işinizi iyileştirmenin bir başka yolu, Çin pazarından kaynak sağlamak ya da alım yapmaktır.

AFK Strategies’te müşterilerimize Çin pazarını en üst düzeye çıkararak işlerini büyütmenin çeşitli yollarını sunmaya inanıyoruz.

Yerel Şirket

Çin pazarına en popüler geçiş, güvenilir ve gerçekçi bir uygulama olan yerel bir ortak kazanmaktır. Çinli bir ortağa sahip olmak başarılı bir hamle açısından son derece önemlidir. Çünkü sadece mevcut ekonomik koşullara bakmanızı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda Çin kültürü hakkında sahip olamayacağınız çok değerli bilgiler sunacaktır. Yerel bir Çinli şirketle iş birliği yapmak çok sayıda fayda sağlar. En önemlisi de Çin’in son derece karmaşık yönetmelikleri, yasal süreçleri ve hükümet işleri gibi en kritik konularda rehberlik edebilecek olmasıdır. Çin gibi yeni bir pazarı test etmek, keşfedilmemiş sularda dolaşmaya benzer ve her ikisi de bir rehber yardımıyla çok daha kolay olacaktır. Yerli bir Çinli şirket, hareketinizin ilk aşamalarında size yardımcı olacak rehber görevi görür.

Ortak Girişim

Çin’e geldiğinizde işletmenizin daha fazla desteğe ihtiyaç duyabileceğini düşünüyorsanız, küçük işletmeniz bir ortak girişim fikrini göz önünde bulundurabilir. Yeni bir pazara giren pek çok Amerikalı şirket, o ülkede halihazırda iyi kurulmuş bir şirketin hükümete ait yardımlarına ve maddi desteğine ihtiyaç duyacaktır ve klasik şarkı sözlerinde olduğu gibi hepimiz dayanacak birilerine ihtiyaç duyarız. Bu durumda, bağımsız olarak yönetilen üçüncü bir şirketten destek almak, küçük işletmenizin mevcut bir Çinli şirkete ait ağ kaynaklarını kullanabilmesine, sorumluluk ve harcamaları paylaşabilmesine imkân tanıyacaktır.

Tamamen Yabancı Sermayeli Kuruluş (WFOE)

Tamamen Yabancı Sermayeli Kuruluş (WFOE), Çin’de sürekli bir mağaza açmak isteyen Amerikalı şirketler için popüler bir yatırım mekanizmasıdır. WFOE, ortak girişimlerin aksine bir işyerinin, yabancı şirkete ait bir limitet şirketle birleşmesine izin vererek, onların iş girişimi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlar ve Amerikan şirketlerinin alışık olduğu benzer özgürlüğü sunar.

WFOE’ler, özerklik ve fikri mülkiyetin korunması gibi avantajlarla dolu olsa da bir WFOE kurma süreci pahalı ve uzun olabilir. Bununla birlikte, bu potansiyel olarak masraflı kurulum, kesinlikle kazançlı sonuçlar doğuracak ve Amerikalı şirketlere, birçoklarının yabancı bir pazarda çalışırken paha biçilmez olduğuna inandıkları bir şeyi verecektir: Çinli ortaklardan ve şirketinizdeki hisselerinden bağımsız olmak.

Temsilci

AFK Strategies’te, şirketlere, Çin’de işe başlamanın ilk aşamalarında temsilcilerle çalışmalarını öneriyoruz. Ben, şahsen yedi yıl Çin’de yaşadım, önce Güneydoğu Çin’de Shenzhen’e yerleştim. Shenzhen, Hong Kong’a çok yakın bir konumda ve 80’li yılların başındaki Çin’de ticaretin başlangıç yeri oldu. Daha sonra pek çok uluslararası şirketin göç etmeye başladığı Şangay’a taşındım. Çin pazarıyla ilgili bilgilerimle, AFK ekibimiz size hızlı ve kolay bir iş kurma konusunda yardımcı olabilir. Bir temsilci olarak işyerinizde; personel istihdamı, satışları gerçekleştirme ve malları ithal etme gibi yabancılar açısından zorlu olabilecek pek çok yönü ele alabiliriz. Bir temsilci kullanmak, dış pazarlara açılan şirketler için son derece faydalıdır, onlara hızlı ve tarafsız bir seçenek sunar.

İşletmeniz dünyanın en büyük pazarlarında genişlemeye hazırsa, Çin pazarına girmek için de hazır olabilirsiniz. “Made in China”, Amerika’da göründüğü gibi bir tabu değil, daha çok işinizi bir sonraki seviyeye taşıyacak bir hareket. İşletmenizi Çin’e taşımanız sizin için uygun değilse, harika bir atlama taşı sayılabilecek Çin pazarından kaynak bulmak ya da ürünler satın alma seçeneğini değerlendirebilir, böylece Çin’in şirketinize uygun olup olmayacağına görebilirsiniz. Ekibimiz, şirket taşınmasından uluslararası tedarik ve tedarik zinciri yönetimine kadar tüm Çin’de çalışma yöntemleri konusunda size yardımcı olmaya hazırdır. AFK Strategies Inc.’deki Çin dış pazar uzmanlarımızla bugün iletişime geçin ve işinizi Uzak Doğu’ya nasıl taşıyabileceğimiz konusunda daha fazla bilgi edinin.

AFK Strategies Inc., ortaklarımıza Çin, Türkiye ve ABD’de ortak olarak hizmet vermeyi taahhüt eden butik bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme şirketidir. AFK danışmanlık hizmetleri, kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla şirketlerin mesleki zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur. Şirket, yerel düzeyde ABD’deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ’ler) büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD’li şirketlerin büyümesine de yardımcı olmaktadır. Hizmetler üç temel alanı kapsar: İş geliştirme, Tedarik zinciri yönetimi ve Marka geliştirme.

Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile irtibata geçebilirsiniz.Leave a Reply