Kültürel Zekanın Temellerini Öğrenmek

18 yılı aşkın bir süredir uluslararası arenada çalışıyorum ve kırktan fazla ülkeyi iş ya da kişisel tatiller için seyahat etme şansına sahip oldum. Uluslararası sektördeki deneyimim nedeniyle, geçen dönem Saint Peter’s Üniversitesi’nde Uluslararası Yönetim Sınıfı için ders vermek üzere davet edildim. Tartıştığımız konulardan biri de Uluslararası Ticarette Kültürel Zeka idi.

Kültürü anlamak için, sık sık uluslararası romancı Paulo Coelho’nun şu sözü üzerinde düşünürüm:

“Kültür insanların birbirini daha iyi anlamasını sağlar. Birbirlerini ruhlarında daha iyi anlarlarsa, ekonomik ve politik engelleri aşmaları daha kolay olur. Ama önce komşularının da sonunda aynı kendileri gibi olduğunu, aynı sorunları, aynı soruları olduğunu anlamaları gerekiyor.”

Coelho, kültürü anlama duygusunu dile getirebilir, ancak farklı kültürleri gerçekten analiz etmek ve yorumlamak için, iş dünyasında bizler, diğer kültürler hakkındaki bilgimizi ve anlayışımızı ve farklı kültürel bağlamlarda etkin bir şekilde işlev görme yeteneğimizi kültürel zeka seviyemiz olarak ölçeriz. .

Kültürel zekamızı (CQ) veya kültürler arası becerilerimizi geliştirmek için, birçok profesör ve uluslararası iş uzmanı, kişinin becerilerini geliştirmenin en iyi yolu olarak deneyimsel öğrenmeyi önerir. Yurtdışında çalışmaya hazırlanırken farklı kültürlerle ilgili çeşitli kitaplar, denemeler ve makaleler okunabilse de, yabancı bir kültürde okumak veya çalışmak ve gerçek dünya uygulamaları olarak gelenekleri uygulamak çok daha üstündür. Birinin CQ’sunu geliştirmek, sizin ve kuruluşunuzun yalnızca ortaklarınız, müşterileriniz ve bağlı kuruluşlarınız için olumlu ortamlar ve deneyimler yaratabilmenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda çalışanın kültürel sınırlar arasında gezinme konusunda ustalaşmasını sağlayacaktır. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için, işinizi uluslararası kanallarda başlatmak çok büyük bir büyüme olabilir, bu nedenle CQ’da uzmanlaşmak büyük bir adım olabilir

Kültürlerarası etkileşimler sırasında diğer insanların duygularını ve ince ipuçları ve ipuçlarını anlamanız.

1. İlişkisel Beceriler

Küçük konuşmalara katılma ve akranlar, iş arkadaşları ve diğer kültürlerden tanıştığınız insanlarla sohbet etmenin keyfini çıkarma yeteneği.

2. Belirsizlik toleransı

Kültürlerarası etkileşimde belirsizlikleri, belirsizlikleri ve beklenmedik değişiklikleri tolere edebilme.

3. Uyarlanabilirlik

Davranışınızı kültürel taleplere göre değiştirme kapasiteniz.

4. Empati

Kendinizi farklı bir kişinin (ve kültürünün) yerine koyma ve durumu onun bakış açısından hayal etme yeteneği.

5. Algısal keskinlik

Kültürlerarası etkileşimler sırasında diğer insanların duygularını ve ince ipuçları ve ipuçlarını anlamanız.

Coelho, kültürü anlama duygusunu dile getirebilir, ancak farklı kültürleri gerçekten analiz etmek ve yorumlamak için, iş dünyasında bizler, diğer kültürler hakkındaki bilgimizi ve anlayışımızı ve farklı kültürel bağlamlarda etkin bir şekilde işlev görme yeteneğimizi kültürel zeka seviyemiz olarak ölçeriz. .

Bu beş beceriyi anladıktan ve uyguladıktan sonra, eğer bir kişi kültürel zekanın temellerinde gerçekten ustalaşmak istiyorsa, ulusal, etnik, örgütsel, kuşaksal ve yerel kültürler gibi çeşitli kültürel bağlamlarda başarılı olmaya çalışmalıdır. Araştırmalar, CQ’da üst sıralarda yer alan kültürel olarak en yetenekli bireylerin, dört CQ seviyesinde aşağıdaki özelliklere sahip olduğunu göstermiştir:

1. CQ Drive: Bireylerin kültürler arası uyum sağlamak için yüksek düzeyde ilgi, dürtü ve motivasyonu vardır.

2. CQ Bilgisi: Bireyler, kültürlerin nasıl benzer ve farklı olduğu konusunda güçlü bir kavrayışa sahiptir.

3. CQ Stratejisi: Bireyler bilgilidir ve kültürel anlayışları nedeniyle uyum sağlayabilirler.

4. CQ Eylemi: Bireyler, kültürler arası ilişki kurarken ve çalışırken ne zaman uyum sağlamaları ve ne zaman uyum sağlamamaları gerektiğini bilirler.

Kültürel zekanın dört seviyesinde yüksek başarı seviyelerine ulaştığınızda, CQ’nun temellerinde ustalaşacak ve bir uçağa binip bu becerileri gerçek hayatta test edebileceksiniz. Elbette deneyiminiz mükemmel olmayacak ve deneme yanılma ile dolu olacak, ancak başka bir kültürü anlamak için kullanabileceğiniz araçları ve stratejileri tanımak CQ ile başarıya ulaşmanın ilk adımıdır.

Kültürel zeka sadece bireysel çalışanlar için daha iyi iş uygulamalarına yol açmakla kalmaz, aynı zamanda kültürler arasında güven oluşturma, uluslararası sınırlar arasında köprü kurma ve bir şirketin uluslararası genişlemesi sırasında farklı kültürler ve diller arasında bir bağlantı oluşturma yeteneğimizi de tahmin edebilir. Bu nedenlerle, kültürel zekada uzmanlaşmak, kültürlerde ustalaşmanın ve şirketinizin tüm potansiyelini ortaya çıkarmanın anahtarıdır. Kültürel zeka veya KOBİ’nizin uluslararası hedeflerine ulaşma hakkında daha fazla bilgi edinmek için uluslararası iş stratejileri ve çözümlerinde lider olan AFK Strategies Inc. ile iletişime geçin.

Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile iletişime geçin.Leave a Reply