Gümrükten geçtiniz… Peki şimdi ne olacak? ABD Pazarına Girmek İçin Yeni Başlayanlar Rehberi

Uluslararası seyahat, heyecan ve endişe dolu kusursuz bir fırtınadır. Gideceğiniz yeri seçmekten biletlerin rezervasyonunu yapmaya, oteli ayarlamaya ve henüz uçak kalkışa dahi geçmemişken bagajınızın teslim alanına sağ salim ulaşacağını garanti etmeye kadar dikkate alınması gereken pek çok faktör var. Şimdi, bir de işinizi yurtdışına taşımak istediğinizde gerekecek planlamayı ve endişeyi hayal edin.

Yabancı şirketlerin giderek artan birleşme ya da ABD’ye girme eğilimi, ABD’yi uluslararası şirketlerin girmesi için ideal bir yer haline getirmiştir. Ancak bir şirket, Amerika Birleşik         Devletleri’nde mağaza açmayı düşünmeye bile başlamadan önce kusursuz bir pazar giriş stratejisi kurmalıdır. Pazar giriş stratejileri, şirketinizin mal veya hizmetlerini yeni bir pazara tanıtmaya hazırlamak için gereken planları ve adımları içerir. Başarılı piyasa giriş stratejileri zaman alır ve herkese uyabilecek kalıplar değildir; bu da bir strateji yaratmayı korkutucu bir görev gibi gösterebilir. Şirketiniz ABD’ye girmeyi düşünüyor ise, pazar giriş stratejisi geliştirmeyi kolaylaştıracak çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Ortaklık

Beatles’ın da bir zamanlar dediği gibi, yaşam bazen arkadaşlarınızdan gelecek küçük bir yardımla kolaylaşabilir. ABD pazarında yeni başlayacak bir şirket için giriş öncesinde bağlantılar kurmak önemlidir. Şirketinizin ABD gibi yabancı bir pazara girmesinin ilk yollarından biri ortaklıktır ve bu da şirketinizin yabancı bir ülkeye giriş yükünü diğer güvenilir müttefiklerle paylaşmasını sağlar. Ortaklık, üretimin koordine edilmesi açısından ortak pazarlama kadar basit olabilir. ABD’deki yerel ortaklar, şirketinizin yerel kültür ve mevcut piyasa iklimine değerli bir bakış açısı kazanmasına yardımcı olması açısından önem taşır.

Ortak Girişim

Ortaklığın bir alt kümesi olan ortak girişimler, bağımsız olarak yönetilen üçüncü bir şirketin kurulmasını gerektirir. Bunu bir taşla iki kuş vurmak gibi düşünün; iki veya daha fazla şirket, benzer bir amaca yönelik çalışırken ortak girişimin müşterek mülkiyetini korur. Ortak girişimler, şirketiniz ABD pazarına girerken zaman ve para gibi değerli kaynaklardan tasarruf etmesine olanak tanır. En başarılı ortak girişimlerden biri, dahil olan tüm taraflar için son derece kârlı olduğunu ispatlayan, internet üzerinden yayın hizmeti sunan popüler Hulu’nun oluşturulmasıydı.

Bir Şirket Satın Almak


Bu, özellikle ABD pazarına girmeye çalışan orta ve küçük ölçekli bir şirket için büyük bir girişim gibi görünse de bir şirket satın almak aslında son derece kârlı bir yaklaşım olabilir. Başlangıç harcamaları ortaklığa kıyasla daha pahalı olmakla birlikte; ABD’li bir şirket satın almak, yalnızca kurulu bir Amerikan markasının statüsünü değil aynı zamanda yerel piyasa bilgisi, sağlam bir müşteri tabanı ve federal hükümet tarafından bir Amerikan ticareti olarak kabul edilmeyi de sağlayacaktır.

E- ticaret

Günümüzde ve içinde bulunduğumuz çağda, gitgide pek çok insan geleneksel işletmelerini terk ederek ihtiyaçlarının birçoğu için internete başvuruyor. Market alışverişlerinden yeni bir dil öğrenmeye kadar neredeyse ihtiyaç duyduğunuz her şey internette bulunabilir ve işiniz bu yükselen pazardan faydalanabilir. Ortalama Y Kuşağı günde yaklaşık 7,5 saatini çevrimiçi olarak harcıyor, hemen arkasından gelen X Kuşağı ise 6,5 saatini internette sörf yaparak geçiriyor. İşletmenizi çevrimiçi platforma taşımak, şirketinizi internette dolaşan milyonlarca Amerikalıya gösterebilir ve nispeten düşük maliyetlidir.

Yurtdışına seyahat etmek stresli olabilir, ancak günün sonunda tüm sıkıntıların acısını şaşırtıcı bir biçimde çıkarabilirsiniz. 18 yıldan uzun bir süre uluslararası alanda çalıştım, dört farklı şehirde yaşadım ve nereye giderseniz gidin, yeni bir şey deneyimlemenin sizi her zaman zenginleştireceğini söyleyebilirim. Aynı ilke, işinizi yurt dışına taşımaya hazırsanız da geçerli olacaktır. Şirketiniz için mükemmel bir piyasa giriş stratejisi seçmek, işinizi başarıya ulaştırmanızı sağlar. Küçük bir hazırlık şirketinizi, ABD pazarına girmesine ve beklentileri aşmasına uygun hale getirecektir.
 
Şirketiniz hedef pazarını genişletmeye hazır mı? İşletmenizi ABD’ye sorunsuz bir şekilde taşıma yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? İşinizi yurtdışında genişletmeye hazırsanız, bu ve ABD pazarına girişinizi başlatmanın diğer yollarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için AFK Strategies Inc. ile iletişime geçebilirsiniz.

AFK Strategies Inc., ortaklarımıza Çin, Türkiye ve ABD’de ortak olarak hizmet vermeyi taahhüt eden butik bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme şirketidir. AFK danışmanlık hizmetleri, kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla şirketlerin mesleki zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur. Şirket, yerel düzeyde ABD’deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ’ler) büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD’li şirketlerin büyümesine de yardımcı olmaktadır. Hizmetler üç temel alanı kapsar: İş geliştirme, Tedarik zinciri yönetimi ve Marka geliştirme.

Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile irtibata geçebilirsiniz.
Leave a Reply