Dijital Çağda Kişisel Bir Perakende Deneyimi

Yakın zamanda Danimarka’daydım ve JYSK Danimarka’nın yeni konsept mağazasını ziyaret etmek için biraz zaman ayırdım. JYSK, 1979 yılında kurulduğundan bu yana küresel bir perakende lideri olmuştur ve müşteri için perakende ortamında bir deneyim yaratma fikrini ilk kez benimseyenlerden biridir. Bu bakış açısı, dijital çağın gelişmesi ve bir ürünü sadece görmek yerine deneyiminden keyif alma ihtiyacının daha önemli hale gelmesiyle onlara çok faydalı olmuştur. Dünya çapındaki perakendeciler, ürünü daha iyi anlamaları ve benzersiz bir deneyim ile ödüllendirilmeleri açısından müşteriyi mağazaya çekme zorunluluğunu anlıyor. 21. yüzyılın mağazası adeta bir keşif yeri olmalı.

Danimarka’daki mağaza bana New York City’deki “STORY” deneysel perakende konsept mağazasını hatırlattı. Son birkaç aydır bu konuda yazmak istesem de şimdiye kadar fırsatım olmamıştı. Oysa artık var!

Manhattan’da bulunan  STORY  perakende açısından özel yaklaşımıyla iyi biliniyor. Burası sürekli değişen bir alan; her altı ila sekiz hafta arasında dükkan tamamen farklı bir temaya dayanan bir mağazaya dönüşüyor. Bu gerçekten harika. Buna, dönen bir dükkan/galeri de diyebilirsiniz. Mağazadaki ürünler özenle seçiliyor ve son derece popüler Chelsea konumunun sağladığı erişim ve teşhir için ödeme yapan sponsorlar tarafından sağlanıyor.

STORY, eski toptancıdan alıp perakendede satış yapma yöntemine sadık kalmıyor. Intel, American Express, GE, Target, Lexus, Coty ve Cigna gibi sponsorlar, belirli bir trend veya temaya odaklanan bir ortam yaratmak için mağaza ile ortaklık kuruyor. Bu nedenle, STORY marka ve tüketici arasındaki çöpçatan görevini görüyor. Onların deyimiyle, STORY “Bir Dergi’nin Bakış Açısına Sahip, Bir Galeri gibi Değişebiliyor (ve) Bir Mağaza gibi Satış Yapabiliyor”

İki kurulumunu görmek için STORY’ye gittim. İlk deneyimlediğim “FRESH” oldu. Jet.com (Wal-Mart’a ait) ile etkileyici bir işbirliğinin sonucuydu; kolay bozulabilen yiyecekleri ve taze ürünleri doğruca tüketicinin kapısına teslim etmek için online perakendecinin yenilikçi yaklaşımına odaklanmıştı. Hizmetin kolaylığına odaklanmak için, STORY, sunum sırasında Jet.com teslimatlarıyla kullanılabilecek diğer zaman kazandıran ürünleri de tanıttı. Akıllı bir fırın, sürdürülebilir bir maden suyu yapıcı, dahili blenderle ve Bluetooth hoparlörlü bir soğutucu ve sadece iki dakika içinde pişiren bir pizza fırını vardı! Fikri daha da ileriye taşıyarak, suşiye benzeyen çoraplar, GOLDE’den birinci sınıf şifalı zerdeçal ve Common Good’dan yeniden doldurulabilir plastik sabun kapları olduğunu söyleyebilirim. STORY, çeşitli gıda uzmanları tarafından yapılan mağaza içi gösterimler ve sunumlarla birleştiğinde, müşterilerine sıradan perakendecilerin yapamadıkları bir şekilde ilham vermeyi başarıyordu.

Mayıs ayında deneyimlediğim ikinci STORY teması “İş / Mekan” oldu. Alan bir mağaza olarak kalmaya devam ederken diğer yandan özel ofisler, bir kütüphane ve insanların çalışması için ortak alanlar sunuyordu. Kulağa garip gelebilir, ama büyüleyici ve başarılı olduğunu bilmenizi isterim. STORY’dekiler, bu Eudaimonia Machine konseptini oluşturmak için Chicago’lu mimar David Dewane’i özel olarak getirdi. O da nesi, diye sorabilirsiniz…

Bu, Aristoteles’in Eudaimonia kavramına dayanan, yani insan kabiliyetinin özünü ifade eden hassas bir çalışma alanı düzeni. STORY, dükkanındaki bu döngüyü;  insanların yeteneklerinin zirvesine çıkarak çalışabilmeleri adına zaman ve konsantrasyonlarını nasıl optimize edebileceklerine odaklanmak için kurdu.

İş yerinizin aşırı sosyal ile aşırı izole bir yer olması arasındaki dengeyi nasıl kurarsınız? İnsanların en verimli ve kendinden emin bir şekilde çalışmasını sağlayan denge nedir? İlgili şirketler arasında Samsung (Frame TV’ler ve Samsung Flip – akıllı beyaz tahta), Slack (işyeri mesajlaşma), Blu Dot (konut ve ofis mobilyaları) ve Perch’in etkileşimli dijital ekranları yer alıyordu.

STORY ne kadar başarılı oldu? Ziyaretimden kısa bir süre sonra Macy’s, bu eşsiz dükkanı satın aldığını açıkladı.

AFK Strategies’de, bir marka oluştururken B2C ve B2B için üç ana adımın olduğuna inanıyoruz:

1.    Kurumunuzda kolayca iletişimini sağlayabileceğiniz net bir şirket vizyonu oluşturun. Bu, ekibinizin her üyesi için bir prensip olacaktır.

2.    Müşterilerinizin kim olduğunu anlayın. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve isteklerini ortaya çıkarmanız gerekir.

3.    Müşterilerinizle duygusal bir bağ kurmak için bir hikaye yaratın. Yapılan bir çalışmaya göre, bir deneyimin %50’den fazlası bir duyguya dayanmaktadır. Duygular, kararları etkileyen tutumları şekillendirir. 

AFK Strategies iş stratejileri oluşturmanıza ve ABD’deki müşterilerinizle bağlantı kurmanıza yardımcı olmak için burada.

Sadece satın almayın. Deneyimleyin.

AFK Strategies Inc., ortaklarımıza Çin, Türkiye ve ABD’de ortak olarak hizmet vermeyi taahhüt eden butik bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme şirketidir. AFK danışmanlık hizmetleri, kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla şirketlerin mesleki zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur.

Şirket, yerel düzeyde ABD’deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ’ler) büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD’li şirketlerin büyümesine de yardımcı olmaktadır. Hizmetler üç temel alanı kapsar: İş geliştirme, Tedarik zinciri yönetimi ve Marka geliştirme. Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile irtibata geçebilirsiniz.Leave a Reply