Danimarka’nın Mutlu İnsanları ve Hygge Felsefesi

Yakın bir zamanda kuzeye İskandinav ülkelerinin en küçüğü olan Danimarka’yı ziyaret ettim, Danimarka çoğu zaman dünyanın en mutlu sakinlerine sahip bir ulus. Danimarka’ya yılda birkaç kez gitmeye çalışıyorum ve bu son ziyaretim sırasında en büyük ikinci şehir olan Aarhus’u gezdim. Yolculuğumun ilk amacı, bazı müşterilerimin ülkedeki çıkarlarını temsil etmekti. Öte yandan Danimarka’da geçirdiğim süre boyunca, Danimarkalıların nasıl yaşayıp çalıştıklarına ve yaşam tarzlarının onları nasıl sonsuz bir mutluluğa ulaştırdığına dair gözlemlerde bulunup işin iç yüzünü kavradım.

Danimarka küçük boyutlarına karşın, dünyanın en büyük konteyner taşımacılık şirketi Mærsk; en büyük yel değirmen üreticisi Vestas; dünyanın en büyük ensülin üreticisi Novo Nordis; en büyük yaşam ve ev ürünleri perakendecisi JYSK; ve muhtemelen en çok tanınan oyuncak üreticisi Lego gibi dünyanın en ünlü şirketlerine ev sahipliği yapıyor.

Danimarka aynı zamanda ev mefruşatı ve ev içi dekorasyon işindeki başarısı ile tanınıyor ve saygı görüyor. Danimarka kültürünün önemli bir konsepti, sıcaklık, konfor veya rahatlık hissi veren anlamına gelen “hygge” terimidir. Danimarkalılar hygge felsefesini yaşamlarının bir parçası haline getirmek adına; yumuşak aydınlatmaları, yuvarlak mobilya koleksiyonları ve çeşitli hassas dokuları içeren konuksever ortamlar ve tasarımlarla rahat deneyimler yaratmakla ünlüdür.

İskandinav kültürüne olan hayranlığım ve ilgim büyük bir olasılıkla ekonomisinin önemli bir unsurundan kaynaklanıyor; yani modadan! Eski iş pozisyonlarımdan birini, şu anda çokuluslu bir perakende devi olan İsveç giyim şirketi H&M’de deneyimlemiştim. Henüz kariyerimin başındayken, en iyi fiyata moda ve kalitenin sürdürebilir yolu düşüncelerini öğrendim. İsveç gibi, Danimarka da yaratıcı ve finansal başarısı, sürdürülebilir uygulamaları ile ünlüdür.

Peki, ortalama büyüklükteki nüfusa sahip böyle küçük bir ulus, göz kamaştırıcı iç mekân tasarımları ve modanın yanı sıra en kârlı bazı şirketlerin üretilmesini nasıl sağlıyor? Cevap: Danimarka halkı, bir yandan işyerinde maksimum sonuç üretmeye devam ederken, diğer yandan mutluluklarını en üst düzeye çıkarmalarına olanak tanıyan dört yaşam biçimi alanına hâkim olmuş durumda.

Eşitlik 

Danimarka toplumunun en eşsiz özelliklerinden biri, eşitlik üzerine odaklanması, Hofstede’nin kültürel boyutlarının kadınsılık ölçeğinde daha üst sıraya yerleşmesidir. Danimarka, iyi ilişkiler, iş birliği ve akışkan cinsiyet rollerine altını çizerek önem vermektedir. Bu nedenle, işyerinde dünyanın başka yerlerinde olduğu gibi sınıf farkı ya da cinsel ayrımcılık büyük ölçüde yaşanmıyor. Danimarka kültürünün yatay bir örgüt yapısı var ve resmi değil; çalışanlar ve yöneticiler genellikle birbirlerine ilk isimleriyle hitap ediyorlar ve çoğu karar, tüm çalışanların eşit söz sahibi olduğu forumlarda tartışılıyor.

Çevrebilimi

Daha önce de belirttiğim gibi, İskandinav ülkeleri, sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda çevre bilinci en yüksek ve yenilikçi ülkeler olarak biliniyorlar. Danimarkalılar enerji, gıda üretimi, tarım ve ticaret uygulamalarında sürdürülebilirlik amacına sıkı sıkıya bağlı. Bu bağlılık Danimarka’daki hava ve suyun kalitesi olduğu kadar, kurumsal sosyal sorumluluk ve çevresel sürdürülebilirlik konusundaki mükemmeliyetlerine de yansımaktadır.

Sosyal Refah

Danimarkalıların mutluluğunu açıklayan nedenlerden biri, bütün vatandaşları için sağlanan sosyal refah olanaklarının bolluğundan kaynaklanmaktadır. Ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra, Danimarkalı halk genel yaşam kalitesini artıracak iyi korunan bisiklet ve sürüş altyapısı, geniş ve istikrarlı bir toplu taşıma sistemi, birden fazla ücretsiz kültürel etkinlik, park ve kamusal alanlar gibi üstün eğlence tesisleri de dahil olmak üzere sayısız ortak mala erişebilmektedir.

İş Yaşam Dengesi 

Son olarak, Danimarkalılar iş ve ev hayatı arasındaki dengeye hâkim gibi görünüyor ve bu, çoğu çalışana sunulan esneklikten kaynaklanıyor. Danimarka’da yaygın olan cinsiyet eşitliği nedeniyle, kadınlar ve erkekler için hem çalışabilecekleri hem de aileleriyle ilgilenebilecekleri esnek çalışma saatleri sağlanmaktadır. Mutlu çalışanlar, aynı zamanda mutlu bir ev yaşamı sürdürme fırsatına da sahipler ve Danimarka, bu konsepte sımsıkı tutunmuş ve çalışanları için maksimum mutluluk elde etmek adına adımlar atan bir ulustur.

ABD’ye gitmek üzere hazırlanırken, Danimarkalıların uygulamaları ve yaşam tarzları için onları bir kez daha takdir ederek ayrılıyorum Danimarka’dan. En önemli ürünlerden bazılarını üreten bu ülke, bir yandan böylesine kârlı sonuçlar elde ederken diğer yandan dünyadaki en mutlu insanlara ev sahipliği yapabiliyor. Her ne kadar hiçbir toplum, hatta Danimarka bile mükemmel olmasa da yabancıların Danimarka’dan ayrılırken yanına alabileceği ve kendi ülkesine ya da işine taşıyabileceği; çalışanlarını daha mutlu yaşamlar sürmeleri için teşvik edecek ve kesinlikle canlanmalarını sağlayacak pek çok iş uygulaması ve sosyal konsept var.

Yaratıcı bir bütünlük ve finansal başarı ile sürdürülebilir iş uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ya da işinizi büyütmenize yardımcı olacak daha fazla yol öğrenmek için AFK Strategies Inc. ile iletişime geçebilirsiniz.

AFK Strategies Inc., : İş ortaklarımıza Çin, Türkiye ve ABD’de ortak olarak hizmet vermeyi taahhüt eden butik bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme şirketidir. AFK danışmanlık hizmetleri, kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla şirketlerin mesleki zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur. Şirket, yerel düzeyde ABD’deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ’ler) büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD’li şirketlerin büyümesine de yardımcı olmaktadır. Hizmetler üç temel alanı kapsar: İş geliştirme, Tedarik zinciri yönetimi ve Marka geliştirme. Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile irtibata geçebilirsiniz.Leave a Reply