Afiyet Olsun: Türkiye Summer Fancy Food Show’a Lezzet Kattı

Geçen yaz her yıl düzenlenen “Summer Fancy Food Show” a katılmaktan büyük mutluluk duydum. Specialty Food Association tarafından organize edilen Summer Fancy Food Show, Kuzey Amerika’nın en büyük gıda endüstrisi etkinliğidir. Satıcılar en iyi ürünlerini, en heyecan verici programlarını ve en yeni yeniliklerini sergilemek için dünyanın dört bir yanından buraya akın eder. Bu etkinliğe organik gıda üreticisi olan bir müşterime destek vermek üzere katıldım ancak çok geçmeden etkinliğin ana temasına, gösterilerine ve elbette leziz sunumlarına hayran kaldım.

Özel gıda endüstrisi, 127 milyar dolarlık bir iş alanı ve her geçen gün büyümektedir. Bu etkinlik, gıda dünyasının pek çok farklı trendine ev sahipliği yapıyor. Etkinlik bu yıl haziran ayının son haftalarında New York’ta yapıldı. Her zamankinden daha erken tarihi nedeniyle bu yılki fuar beklenilenin altında ilgi gördü ve geçen yıllara oranla daha küçük bir kalabalığın ilgisini çekti. Öte yandan, bu fuarın daha az özel olduğu anlamına da gelmiyor, “Fancy Food Show”un hâlâ çok renkli olduğu konusunda katılımcılar da benimle aynı fikirde olacaktır.

Bu sene yalnızca fuarın tarihi değiştirilmekle kalmadı ve etkinlikte bir de yeni bir gelişme oldu. Türkiye, fuara ortak ülke olarak dahil olup eşsiz mutfak lezzetlerini Kuzey Amerika’ya taşıdı. Türkiye ile Summer Fancy Food Show arasındaki ortaklık, son 20 yıldır ABD pazarına kaliteli Türk gıda ürünlerini tanıtan Ege İhracatçı Birlikleri tarafından organize edildi.

Bu yıl düzenlenen fuarda, yağlar, kurutulmuş, dondurulmuş, konserve ve turşu şeklindeki meyve ve sebzeler; meyve suları, makarna, hububat, şekerlemeler, otlar, baharatlar, çerezler ve çok daha çeşitli ürünle yaklaşık 40 Türk şirketi temsil edildi. 

Özel Gıdalar Birliği Başkanı Phil Kafarakis, Türkiye’yi ülke ortağı olarak görmekten duyduğu heyecanı paylaştı ve “Türk yemeklerinin Amerikan beslenmesindeki etkisinin ABD’de özel gıdaların gelişmesinin önemli bir örneği” olduğunu işaret etti.

Bu yılın diğer bir ilgi çekici konusu da katılımcılara yemek dünyasının en sıcak trendlerine göz atma fırsatı sunan LevelUP adında, yeni başlatılan bir programdı.

 LevelUp’ın 3 Ana Fikri

 Netflix’in akışında olduğu gibi, çevrimiçi gıda ürünleri satın almanın özelleştirilmiş bir hizmet haline gelmesi, market alışverişinin sayısallaştırılması.


Doğal olan harikadır! Bitkisel özlü malzemeleri kullanmak sadece yenilik için değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik için de önemlidir. Soya sütünden yapılmış peyniri muhakkak denemelisiniz!


Atığın azaltılması önemlidir. Yiyecek artığı ve diğer geri kazanımların kullanılması, şişelenmiş akçaağaç suyu gibi sürdürülebilirlik için bir başka önemli faktördür.

Fuarda öne çıkan diğer trendler iki kategoriye ayrılabilir: Baştan çıkarıcı tatlar ve muhteşem içecekler!

Baştan Çıkarıcı Tatlar 

1. Yeni gözdemiz çilek. Doğal lezzet piyasayı ele geçiriyor ve büyük olasılıkla gelecekte çok daha önemli bir tat olacak.

2. Çilekle birlikte yükselen bir başka lezzet de zencefil. Sıra dışı lezzetinin yanı sıra, zencefil mide bulantısı ve hareket hastalığını hafifletilmesi gibi pek çok sağlıklı faydaya sahip.

3. Her şey kararında olmalı, öyle değil mi? Küçük bir nane dokunuşu pek çok yeni ürüne mükemmel bir katkı sağlıyor ve gelecekte olasılıkla mutfaklarımızda daha çok yer alacak.

 Muhteşem İçecekler

1.Kahve kraldır! Ve burada sadece sizin sade kahvenizden söz etmiyoruz. Her zevke hitap eden kahveler çok yakında özel yiyecek pazarında önemli bir rol oynayacak, yani kahvenin yükselişini yakından takip etmeliyiz.

2. Turşu suyu ferahlatıcıydı ve piyasadaki giderek artan sirke içeceklerinin iyi bir ön izlemesi oldu. Hem alkol kullanımı sonrası ayılmak hem de sağlıklı kalmak için hızla yükselen bir trend.

3. Daha önce de belirttiğim gibi akçaağaç suyunu kesinlikle denemeli ve yakından takip etmelisiniz, ama piyasadaki tek ağaç suyu o değil. Huş ağacı suyu da başka bir lezzetli içecek.

Genel olarak bu yılki Summer Fancy Food Show’un ana temaları inovasyon, araştırma ve geliştirme, geri dönüşüm, organik gıdalar ve sürdürülebilirliğin altını çiziyordu. Dünyamızın kaynaklarını korumanın çok kritik olduğu bir dönemde, gelecekteki ürünleri stratejik hale getirmek isteyen şirketler için anahtar çözüm sürdürülebilir bir uygulamadır. Y kuşağı karar verici noktalara ilerlemekte, bu kuşak sadece hızlı kararlar vermekle kalmayacak ve umuyoruz ki, sosyal ve çevresel sorumluluk sahibi bireyler olacaktır.

Genel olarak bu yılki Summer Fancy Food Show’un ana temaları inovasyon, araştırma ve geliştirme, geri dönüşüm, organik gıdalar ve sürdürülebilirliğin altını çiziyordu. Dünyamızın kaynaklarını korumanın çok kritik olduğu bir dönemde, gelecekteki ürünleri stratejik hale getirmek isteyen şirketler için anahtar çözüm sürdürülebilir bir uygulamadır. Y kuşağı karar verici noktalara ilerlemekte, bu kuşak sadece hızlı kararlar vermekle kalmayacak ve umuyoruz ki, sosyal ve çevresel sorumluluk sahibi bireyler olacaktır.

AFK Strategies Inc., ortaklarımıza Çin, Türkiye ve ABD’de ortak olarak hizmet vermeyi taahhüt eden butik bir stratejik danışmanlık ve iş geliştirme şirketidir. AFK danışmanlık hizmetleri, kapsamlı bir küresel uzmanlık aracılığıyla şirketlerin mesleki zorluklarını belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olur. Şirket, yerel düzeyde ABD’deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ’ler) büyümesine yardımcı olurken, aynı zamanda Çin ve Türkiye’deki ABD’li şirketlerin büyümesine de yardımcı olmaktadır. Hizmetler üç temel alanı kapsar: İş geliştirme, Tedarik zinciri yönetimi ve Marka geliştirme. Daha fazla bilgi için AFK Strategies Inc. ile irtibata geçebilirsiniz.Leave a Reply